Genel

DYO İç Tavan Renkleri

DYO İç Tavan Renkleri

DYO İç Tavan Renkleri

DYO İç Tavan Renkleri Bir odayı dekore ederken ve boya seçerken, tavanı unutmamız çok yaygındır. Aslında odanın içinde geniş bir alanı kaplar, bu nedenle dekorasyonunu ve enerjisini tamamen değiştirebilir. Tavanın hangi renge boyanacağına karar vermek için size birçok fikir sunacağız. Bu fikirlerin ana temasını DYO İç Tavan Renkleri oluşturuyor.

DYO Boya İç Tavan Renkleri
DYO Boya İç Tavan Renkleri

Buna ek olarak, tavanımız için kullandığımız renk, ona daha yüksek veya daha düşük yanılsaması verecek, küçük odalarda büyütmek için parlak ve parlak renkler kullanmak ve büyük bir odada azaltmak için koyu renkler kullanmak için harika bir çözüm olacaktır. Ayrıca her şeyi aynı tonda boyayabilir veya tavanları ve duvarları farklı bir renge boyayabilirsiniz. Aşağıda, elde etmek istediğiniz etkiye göre tavan için bir dizi renk göstereceğiz.

DYO İç Tavan Renkleri 1
DYO İç Tavan Renkleri 1

Son zamanlarda evimizi nasıl boyayacağımız konusunda yeni bir trend var. Hesaba katmadığımız bir “beşinci duvar” var: tavan. Basit ve aseptik bir yüzey olmaktan bir odanın önemli bir kahramanı haline gelebilir.

Beyaz veya hafif tavanlar

İç tasarımda tavanların tarihsel olarak beyaza boyanmasının bir nedeni var. Açık, parlak bir renktir ve evin diğer renklerini zenginleştirir. Kolay yoldan gidebilir ve bir kutu beyaz boya seçebilirsiniz, ancak bu eviniz için doğru seçim mi? Cevap, duruma bağlı. Eviniz küçükse veya alçak tavanlıysa, alanın daha geniş görünmesine yardımcı olacağı için açık renkli tavanlar en iyi seçenektir.

Beyaz veya hafif tavanlar 2
Beyaz veya hafif tavanlar 2

Duvarla aynı renk

Tavan boyası duvarlarla eşleşebilir. Duvarı sevdiğiniz nötr bir renge boyuyorsanız, neden tamamen açmıyorsunuz? Bu, daha büyük bir alan yanılsaması yaratabilir ve özellikle mimari açıdan çok az ilgi çeken bir oda söz konusu olduğunda kullanışlıdır. Öne çıkan taç kalıplama veya güzel pencere çerçeveleri yok mu? O zaman o resmi en üste götür.

Duvarla aynı renk 1
Duvarla aynı renk 1

Farklı parlaklık kullanın

Başka bir seçenek de aynı duvar rengini, ancak farklı parlaklıkta kullanmaktır. Bu, mükemmel bir eşleşme sağlarken görünüşte ince bir fark yaratabilir.

Farklı parlaklık kullanın
Farklı parlaklık kullanın

Aynı renk ama farklı tonlar

Diğer bir seçenek de tavan boyasını az miktarda duvar rengiyle lekelemektir. Bu, %100 eşleşmeden tavanın rengini duvarlarla koordine eder. Döşeme, tavan ve duvarları farklı beyaz tonlarında boyamak özellikle iyi olabilir.

Duvarla aynı renk
Duvarla aynı renk

Göz alıcı renk

Dramatik ve karamsar bir alan mı istiyorsunuz? Dramatik veya rahat bir etki için tavana zıt bir renk ekleyin. Bu, yüksek tavanlı ve çok pencereli geniş odalar için iyi bir seçim olabilir. Bir odayı dekore etmenin ve renk katmanın yanı sıra, tavanın zengin renklerle boyanması, mekan algısını da değiştirebilir.

Göz alıcı renk
Göz alıcı renk

Büyütmek için DYO parlak renkler

Önce odanın büyüklüğünü ve tavanın yüksekliğini değerlendirmek, ardından rengi seçmek önemlidir. İyi bir estetik elde etmek için odadaki mobilyaların, duvarların ve aksesuarların rengini de dikkate almalısınız.

Seçeneklerden biri de mobilya, duvar ve zeminleri bu tonlarla süslemek için beyaz, bej ve gri gibi nötr bir renk paleti seçmektir. Ardından, nötr renklerin geri kalanıyla eşleşen güçlü bir renk seçin ve tavana uygulayın. Oda hem şık görünecek hem de rengi sayesinde canlı bir enerjiye sahip olacaktır.

Büyütmek için DYO parlak renkler
Büyütmek için DYO parlak renkler

Azaltmak için koyu renkler

Öte yandan, alanı biraz küçültme efektini elde etmek istiyorsanız, koyu renkleri seçin. Tavanı koyu bir renge boyamak, odanın yüksekliğini yeniden boyutlandırmak ve orantılı kusurlarını telafi etmek için basit bir numaradır. Aslında, koyu renk tavanı görsel olarak alçaltır ve sonuç olarak çevreyi genişletir. Çok yüksek tavanlı dar odalar için mükemmel bir çözümdür. Yüksek tavan, beyaza boyanırsa, odayı daha da sıkışık hale getirir. Koyu boyarsak, odayı daha büyük gösterir. Tavanı koyu bir tonda boyamak, çok yüksek tavanlı çok geniş odalar için mükemmel bir numaradır. Karanlık tavan, odanın boyutunu değiştirir ve hepsinden öte, onu daha hoş hale getirir.

DYO İç Tavan Renkleri
DYO İç Tavan Renkleri

DYO boya çevre şeridi

Bir başka iyi çözüm, duvarları ve tavanı aynı renkte çevre şeridini boyamaktır: odayı çok rahat yapar ve bu nedenle örneğin yatak odası için mükemmel bir fikirdir. Aynı renk teorisi banyolara da uygulanabilir. Tavanı ve duvarları aynı renge boyama fikri, mekana samimi bir görünüm kazandıran bir “kutu” etkisi yaratır.

Azaltmak için koyu renkler 1
Azaltmak için koyu renkler 1

Tavan ve duvarın bir kısmı

Tavanı ve ayrıca duvarın bir kısmını boyamak, iki alan arasında görsel bir ayrım yaratmak için mükemmel bir numaradır; örneğin, açık bir alanda oturma odasını yemek odasından “ayırabilirsiniz”. Birçok oda, örneğin bir mutfak ve yemek odası gibi birçok alana sahip olma eğilimindedir. Boşlukları ayırmanın iyi bir yolu, tavanı aynı renge ancak farklı tonlara boyamak ve böylece büyük odayı daha küçük alanlara bölmektir.

Tavan ve duvarın bir kısmı
Tavan ve duvarın bir kısmı

Ama aynı zamanda küçük koridorları geliştirmek için iyi bir yoldur. Çok uzun bir koridor olması durumunda, tavanı ve arka duvarı aynı tonda renklendirmek faydalı olabilir: koridor çok daha kısa görünecektir.

DYO İç Tavan Renkleri

Bir önceki yazımız olan Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları başlıklı makalemizde Doğal ev dekorasyonları, Ev Dekorasyonları ve Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat