Genel

Evde Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Evde Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Evde Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Evde Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır? sorusu son dönemlerin en çok merak edilen sorularından biridir. Birçok insan duvar kağıdından hoşlanır, ancak görevin ne kadar hantal göründüğünden dolayı duvar kağıdını kendileri yerleştirmeye asla cesaret edemez. Bu kişiler için birkaç satırda Evde Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını öğreniyoruz.

Duvar kağıdı kapak - Kopya
Duvar kağıdı kapak – Kopya

Metalik detaylar veya geometrik desenler içeren botanik tasarımlar, duvar için duvar kağıdında en büyük trendler arasında yer alıyor.

Evde Duvar Kağıdı Yapma Aşamaları

Evde duvar kağıdını kaplamaya devam etmek için yapmanız gereken ilk şey, onu göreve uyarlamaktır. Duvar temiz, pürüzsüz ve nemden arındırılmış olmalıdır. Duvardaki herhangi bir eşitsizliğin kağıttan görüneceğini unutmayın. Nem kontrolü önemsiz bir sorun değildir, sanki düzeltilmezse kağıttan geçip tekrar belirgin hale gelebilir.

Duvar kağıdı desenleri - Kopya
Duvar kağıdı desenleri – Kopya

Işık düğmelerinin veya prizlerin bulunduğu bir yüzeyi kapatmanız gerekiyorsa, önce bunları çıkarmanız gerekir. Bu alanın duvar kağıdına döşenmesi söz konusu olduğunda, kabloların geçmesi için önceden ölçüp şeklini kesmek uygun olacaktır. Soketi ve anahtarı tekrar monte edeceğiz, böylece kesilen kağıt kenarları kapatılacaktır. Çalışmalar yapılırken, ışığın bağlantısını kesememeniz durumunda kabloların izolasyon bandı ile kaplanması, kazaların önüne geçilmesi hayati önem taşımaktadır.

Yüzeyde çiviler veya diğer çerçeve kancaları varsa, bunları yeniden kullanmak istemiyorsanız bunları çıkarmanız ve boşlukları astar veya benzeri başka bir malzemeyle kapatmanız gerekecektir. Bu durumda, destek tapasını duvarda tutarak sadece kancayı çıkarmalısınız. Duvar kağıdı yerleştirildikten sonra bloğun bulunduğu yere dikkatlice deleceğiz, aradığınız yeri dokunarak bulmak çok kolay olacaktır.

Duvar kağıdı modeli
Duvar kağıdı modeli

Evde Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Bu yapıştırıcı genellikle üreticiden net talimatlarla birlikte geldiğinden, bu görev size çok fazla iş vermeyecektir. Genellikle sadece suyla karıştırılması gereken bir toz olarak sunulur, her şeyin iyi sonuç vermesinin anahtarı, karışımın mümkün olduğunca homojen olmasıdır. Karışım hazır olduktan sonra genellikle birkaç dakika dinlenmeye bırakılması önerilir.

3 boyutlu duvar kağıdı 1 - Kopya
3 boyutlu duvar kağıdı 1 – Kopya

Evde Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır? bu görev çok karmaşık değil, ancak düzgün bir iş bulmak için çok dikkat etmeniz gerekecek. İşin temeli, işin geri kalanı için bir rehber görevi göreceği için ilk kağıt şeridini düzgün bir şekilde yerleştirmektir. Bu şerit açılı olarak yerleştirilirse, diğerleri de geçecektir ve sonuç dağınık ve duvarın bir ucunda boşluklar olacaktır. Bu ilk şeridin dikeyliğini sağlamak için, referans olarak duvara düz bir çizgi çizmek için bir terazi kullanmak iyidir. İşi hızlandırmak için şeritleri önceden kesmeniz, üstte ve altta dört veya beş santimetre boşluk bırakmanız tavsiye edilir. Ayarlamada birkaç santimlik kağıt harcamanın, sonunda kısa olduğumuzu ve tüm işlerimizin bozulduğunu keşfetmekten daha iyi olduğunu unutmayın.

Duvar kağıdı 2 - Kopya
Duvar kağıdı 2 – Kopya

Farklı şeritler arasındaki bağ türü, kağıdın türüne bağlı olarak değişecektir.

Kağıdın herhangi bir deseni yoksa, kağıt şeritlerini yan yana yerleştirebiliriz. Genellikle bu türe basit yapıştırma kağıdı denir.

Eğer kağıdımız her belli bir mekanda yatay olarak tekrar eden bir tasarım sunacaksa, kendimizi düz birleşimli bir kağıdın önünde bulacağız. Bu kağıt türünde, tasarımın farklı şeritler boyunca yatay olarak hizalı kaldığı şeritleri kesip birleştirmeye çalışacağız, böylece ek yerleri fark edilmeyecektir.

Vintage duvar kağıdı - Kopya
Vintage duvar kağıdı – Kopya

Damgalama daha karmaşıksa, kağıdın konumunu ve yönünü ayarlamak çok önemlidir, bunun için numaralandırılmış şeritlerin arka tarafta olması genellikle pratik olacaktır.

Kağıt duvara yerleştirildikten sonra, hacimli kısımlar kalmasın diye yapışkanlı yapıştırıcıyı sürerken düzleştireceğiz. Yukarıdan başlamanız ve hazır olduğunda aşağıya doğru ilerlemeniz önerilir. Maket bıçağı veya bıçakla kenarlarda, kapı ve pencere çerçevelerinde fazla kağıdı kesmelisiniz.

Şeritlerin dikişleri şişiyorsa, bunları dikkatlice düzeltmeyi unutmayın. Ayrıca yapıştırıcı ile lekelenen bölgeleri hemen temizlemeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları başlıklı makalemizde Doğal ev dekorasyonları, Ev Dekorasyonları ve Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Kapat
Kapat