Genel

L şeklindeki mutfaklar – bar, ada, pencere ve + fikirler içeren tasarımlar

Mobilya ve bölgelerin düzeni, mutfağın şekline ve boyutuna bağlıdır. Bazı alanlarda, örneğin karelerde, dolapları ve diğer bileşenleri “L” şeklinde yerleştirmek ve merkezi bir yemek masası veya adaya ayırmak en iyi alternatiftir.

L şeklindeki mutfaklar

Mutfağın iç tasarımda kazandığı yeni önem hakkında biraz daha bilgi edinmek için, bu yazıda mutfağın işlevselliğini nasıl artıracağınızı ve burayı daha işlevsel bir alan haline getirmeyi öğreneceksiniz. Renklerden, dokulardan ve malzemelerden son yıllarda empoze edilen trendleri keşfedin.

Size ilham verebilecek diğer tasarımlar:
Adalı mutfaklar 2023 – tasarımlar ve trendler
Amerikan mutfağı 2023 – tasarımlar ve modeller
Modern Küçük Mutfaklar 2023 – Tasarımlar ve Modeller

Barlı L şeklinde mutfaklar

Mutfağı oturma odasından veya yemek odasından ayırma seçeneğini, her iki tarafta depolama alanı sağlayabilen bir Amerikan bar ile değerlendirebilirsiniz. Bunun için dolapların açılabilmesi için yaklaşık 1 metrelik boş alana ek olarak her iki tarafta da rahat hareket edebilmek için 90 cm’lik boş alana sahip olunması esastır.

Uzatılmış mutfaklar paralel cephelerde veya “L” şeklinde dağıtılabilir. Kiler ve buzdolabı, lavabo ve bulaşık makinesi, ocak ve fırın arasında rahat mesafelerle her zaman hayali bir üçgen oluşturmaya çalışmayı unutmayın.

Şekiller ve işlevler gibi detayların öne çıktığı bu yeni mutfak tasarımları, ona ev içinde çok daha öncü bir rol veriyor. Mevcut yüzeyler, mutfak ve oturma odası arasında yeni bir ilişki önermektedir.

Yeni tasarımcıların önerisi, evin tüm işlevlerinin, ritüellerinin ve günlük ihtiyaçlarının her zaman iç içe geçmesini sağlamak ve mutfağı aracı olarak kullanmaktır. Yemek pişirirken bile aileyi yakınlaştırmanın iyi bir yolu.

ada ile

Ayrı bir paragrafta yer vermemiz gereken bir detay da son yıllarda büyük önem kazanan mutfak adası. Çalışma ve depolama yüzeyi olarak çalışmanın yanı sıra, Amerikan bar veya kahvaltı masası işlevi de görebilirler.

Modern zamanlarda, adalar hem pratik hem de etkili oldukları için trenddir. Estetik açıdan bakıldığında ise dekorasyonun bir parçası olarak modern ve kullanışlı olmaları ile de ön plana çıkıyorlar.

Günümüzün mutfakları, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar içinde çok fazla hayat barındıracak şekilde tasarlandı. Bir bar veya ada dahil olmak üzere oturma odasına veya yemek odasına da açıklarsa, yemeği hazırlayan kişi yan odada bulunan insanlarla iletişim halinde olacağından bir buluşma yeri haline gelirler. Bir ada, herkesin keyfini sonuna kadar çıkaracağı bir aile mutfağı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Pencereli

Mutfağın kurulacağı mekanın doğru seçilmesi için havalandırma ve aydınlatma iki temel ilkedir, bu nedenle bu odada bir pencere olması fazlasıyla doğrudur.

Ölçümlerle ilgili olarak, yeterli dağılım ve yüksek performans için sahip olacağımız eserlerin boyutunu ve türünü bilmek önemlidir. Alandan en iyi şekilde yararlanmak önemlidir, artık çok sayıda aksesuar var, bu nedenle her şeyin yerli yerine oturması nispeten kolaydır.

Her ailede bağımsız olduğu için ideal tasarım yoktur. Ancak en çok kullanılan ve en iyi sonuçları veren tasarımlardan biri lavaboyu pencere altına yerleştirmektir.

Ancak bu görüntülerde gördüğümüz gibi, çok işlevsel ve güzel olan başka konfigürasyon türleri de var.

Küçük L şeklindeki mutfaklar

Modern ailelerin en büyük endişelerinden biri alan ve bugün çoğu daire ve ev büyük değil, bu da istediğimiz ve düşündüğümüz her şeyi böyle bir alana koymayı zorlaştırıyor.

Bu durumlarda eser seçiminde daha dikkatli olunması önerilir. Sadece işlev için değil, tarz için de ankastre kullanılması tercih edilirken, mekanların yerleşimi için buzdolabının ısı alanından mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmesi önerilir.

Mobilya veya bazı detaylarda açık nötr renkler ile başka bir vurgu rengi arasındaki kombinasyonu unutmamalısınız.

Bu fotoğraflarda da görebileceğimiz gibi, temiz, minimalist çizgiler, açık ve ferah bir alan yanılsaması yaratmaya yardımcı oluyor.

L Ikea’da Mutfaklar

Yenileme düşünüyorsanız çekmece ve kapak önlerini farklı renk, kaplama ve malzemelerle değiştirebilir ve Ikea’da çok çeşitli olanaklar bulabilirsiniz. Modüler mobilyalar kullanın (birkaç parça veya modülden oluşanlar). Davlumbaz ve buzdolabı seçimi de önemlidir çünkü bu unsurlar mutfağın odak noktası haline gelebilir.

Yeni aksesuarlar düşünün: baharat rafları, çekmece kutuları, düzenleyiciler, vb. Bunların çoğu, mutfakta daha iyi bir düzen ve düzen sağlamak için mobilyaların içine gizlenebilir.

Alana yeni aydınlatma ekleyin. Dichroic spot ışıkları, tasarımcı mutfakları için idealdir, çünkü ona süper modern bir dokunuş katarlar.

Yeni mobilyalar bulun ve ekleyin (açık renkler kullanın). Beyaz, gri, yeşil veya mavi moda olmaktan çok daha fazlası, deneyin. Kendinizi sınırlamayın, mevcut olan çok çeşitli aksesuarları kullanın. Mutfağınıza mobilyalardan veya duvarlardan renk yazdırmak istemiyorsanız, bunu sandalye gibi aksesuarlarla veya eserlerle yapabilirsiniz; kırmızı bir blender veya mavi bir soğutucu alın. Şu anda size renkli beyaz çizgi sunan birçok firma var.

Kısıtlı bir bütçeniz varsa, bu durum mutfak mobilyalarınızı yenilemek için külfet olmasın. Lake veya kaplamalı doğal ahşaba kıyasla iyi bir tasarruf sağlayan kaliteli laminat mobilyaları tercih edin. Bir mutfak dolabında önemli olan, yapıldıkları tabakların içine bakmaktır. Bunlar neme ve ısıl değişimlere dayanıklı olmalıdır.

Malzemelerde, tüm levhanın etrafında kolayca bozulmalarını önleyen sentetik bir katmana sahip olan polilaminat kaplamalar şu anda zafer kazanıyor.

Popüler L şeklindeki mutfak stilleri

Rustik tarz bugün çok popüler. Kırsal mutfaklara özgü bazı dekoratif veya mimari detayları birleştirmek, ancak bunları diğer çok modern unsurlarla birleştirmekle ilgilidir.

Ahşap ve mermer gibi patina ve dokuya sahip doğal malzemeler daha pürüzsüz, daha parlak olanlarla karıştırılarak doku oluşturulmalıdır. Nötr tonlardaki duvarlar, rustik ahşap, beton veya taş yüzeylerin öne çıkmasını sağlayacaktır.

İskandinav tarzı da yükselişte. Mutfak yuvarlak bir ahşap masa ve Eames sandalyeler ile donatılmıştır.

Vintage tarzı da moda. Şu anda moda olan hidrolik fayanslı mutfak cephesi.

Ve elbette, minimalist tarz hala yürürlükte, ancak bu sefer küçük bir varyantla, adından da anlaşılacağı gibi, basit çizgilerin ve net yüzeylerin temel ilkelerine saygı duyan, ancak sıcaklık katan küçük dokunuşlarla sıcak bir minimalizm. .

Bir önceki yazımız olan Banyo karoları - trendlerini keşfedin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu