Genel

Banyo Dekorasyonu 60 fotoğraf ve kolay fikir

Banyo, evdeki en gerekli yerlerden biridir, çünkü işlevsel olarak gerekli olmasının yanı sıra, vücudumuzun istediği günlerde kendimizi rahatlatıcı bir banyo ile şımartabiliriz.

Bu nedenle banyo dekorasyonu, rahat hissetmek için hayati önem taşıyor ve bu nedenle bu samimi alan için çeşitli tasarım fikirleri, aksesuarlar ve dekorasyonlar sunuyoruz.

banyo dekorasyonu

Banyo şüphesiz evin en çok kullanılan mekanlarından biridir. Aynı yerin sakinleri, misafirleri ve misafirleri olduğu gibi geçer, bu nedenle kimse kötü sunulmasından hoşlanmaz. Banyoyu basit bir şekilde dekore etmek hızlıdır, hafta sonu yapılabilecek bir şeydir ve banyoyu evin geri kalanıyla uyum içinde bırakabilirsiniz.

Banyoyu dekore etmek için daha fazla fikir:
Banyo karoları – 2023 trendlerini keşfedin
Modern banyo mobilyaları – trendler ve tasarımlar 2023
Banyo Duvar Dekorasyonu – Viniller, Duvar Kağıdı ve Daha Fazlası
Modern trend banyolar için renkler 2023

Tuvalet masası nasıl tasarlanır?

Bir banyo tasarlamak, dikkatin odak noktası olduğu için en önemli alan olduğundan, dikkatli bir planlama ve ayrıntılara, özellikle de lavabo alanına çok dikkat etmeyi gerektirir. Verilecek birçok karar, tasarım, stil ve hatta lavabo ve tezgah türleri vardır. Aşağıdaki bu 6 adımlık süreç, size bu alanı tasarlamak için bir plan sunar.

boyut ve şekli ayarla

Renklere, cilalara ve aksesuarlara karar vermeden önce, gösterişin nereye gittiğini ve ne kadar büyük olacağını bilmelisiniz. Tuvalet sadece yıkanmak için olabileceği gibi oturmak için de olabilir. Bu, mevcut alana ve banyoyu ne amaçla kullanmak istediğinize bağlı olacaktır.

Somon pembesi duvarlı banyo, dekoratif bitkili mikro beton tezgah ve metal raflar

Birçok banyoda, altında dolaplar bulunan yatay bâtıla sahiptir. Bu bâtılalar verimlidir ve sayaç ve saklama alanından en iyi şekilde yararlanmayı mümkün kılar.

Doğal ahşap tezgah altı dolap, mermer tezgah, altın metal sarkıt lambalar, tezgah üstü ve raf süslemeleri

Ayrıca temiz hatlar ve aerodinamik bir banyo tasarımı sağlarlar.

Dairesel lavabolu minimalist tezgah ve dolaplar, tezgah üzerinde mumlar ve süs eşyaları, tezgah üzerinde büyük yatay ayna

Özellikle ebeveyn banyolarında L şeklinde lavabolar da tasarlanabilir. Her zaman alanı en üst düzeye çıkarmasalar da (köşeler nadiren verimlidir), hareket etmek için geniş alan sunarlar.

Lavabo sayısını belirleyin

İstediğiniz sayıda lavabo barındırabilecek bir makyaj stili seçmek isteyeceksiniz.

Altın saten kapılı alt ünite, dallı vazolu beyaz tezgah ve küçük bir süs kuğu, yatay ayna ve duvar lambaları

Yeterli alanınız varsa, çift lavabolar çok rahattır, bu yüzden bunu hesaba katmalısınız. Ne yazık ki, genellikle alan kısıtlamaları vardır.

Rustik ahşap çekmeceli gardırop, mikro beton tezgah, bej tonlarında tüylü halı, gri duvarlar

Tek bir lavabo yerleştirecekseniz, bu merkezde, sağda veya solda olabilir. Altındaki dolapta standart çekmeceler veya kapılar olabilir.

Antika ve rustik lavabo dolabı, altın çerçeveli ve altın musluklu dikdörtgen ayna

Lavabo tipini seçin

Bir sonraki adım, lavabo tipini, örneğin montaj tipini belirlemektir.

Mikro beton, dekoratif sepetler ve tablolarla yapılmış gömme banyo

Ardından porselen, doğal taş veya başka bir şey olsun, rengi ve malzemeyi seçin.

Ahşap çekmeceli ve iki dikdörtgen eviyeli alt dolap, siyah musluklar

Ana birimin seçilmesi

Banyonuza en uygun tasarımı bulduktan ve kaç adet lavabo istediğinizi belirledikten sonra sıra lavabo ve banyo dolabı tasarımına geçiyor. Geleneksel dolapları mı tercih edersiniz? Eski bir mobilya mı? Ayaklı lavabo mu? Yüzer dolap mı?

Dikdörtgen modern lavabo, kare ayna, tezgah süsleri ahşap fabrikasyon tutan antika dolap

Geleneksel dolaplar istiyorsanız, dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır:

Boyatmak mı yoksa fabrika olarak bırakmak mı istiyorsunuz? Hangi rengi tercih edersin? Nasıl bir kapı modeli istiyorsunuz? Çekmece mi yoksa kapı mı istiyorsunuz?

Bağımsız bâtıla herhangi bir duvara bağlı değildir ve kapılar yerine açık raflara sahip olabilir.

Dekoratif sepetler, granit tezgah, gümüş musluklar, gümüş sarkıt lambalar ile masmavi dolap

Ayrıca duvara monte edilmiş ve altında açık alan bulunan yüzer bir makyaj masası da olabilir.

Kuvars görünümlü karo duvarlı banyo, yüzer makyaj tezgahı, LED ışıklı yuvarlak ayna

Depolama alanına ihtiyacınız yoksa ve minimalist bir tasarım arıyorsanız, dolaplardan vazgeçebilir ve duvara monte bir tezgah kurabilirsiniz.

Bir başka güzel seçenek de, altında yüzer bir raf bulunan yüzer bir tezgahtır.

Ya da sadece lavabo için dekoratif bir destek kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, zevkli seçenekler sonsuzdur.

Doğru tezgahı seçmek

Ayaklı bir lavabo satın alıyorsanız veya eski bir mobilyayı tamir ediyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz. Yenilenmiş dolaplar veya üstü olmayan dolaplar dahil olmak üzere diğer birçok tasarım, bir tür tezgah gerektirecektir.

Granit, kuvars, mermer, laminat, beton veya ahşap dahil olmak üzere bir dizi malzeme mevcuttur. Granit ve kuvars, banyo tezgahı için çok popüler seçeneklerdir. Her ikisi de sevimli tasarım desenlerine sahip yüksek kaliteli ve dayanıklı malzemelerdir. Granit, gözenekli bir taş olduğu için her bir ila iki yılda bir mühürlenmesi gerekir.

Mermer gibi daha yumuşak taşlar, granit ve kuvarstan daha kolay çizilir ve neme karşı daha az toleranslıdır. Ahşap ve laminat her zaman nemle iyi geçinmez, ancak taştan daha ucuz olabilirler.

Musluklar, aynalar ve aksesuarlar

Tasarımı aksesuarlarla tamamlamanın zamanı geldi. Mobilya kaplamalarına dikkat etmelisiniz ancak armatür, aydınlatma ve ayna seçimini de yapmalısınız. En önemlisi, bunlar tasarımın ve renklerin geri kalanıyla koordine edilmelidir.

Duvar lambaları, duvara monte aydınlatma veya gömme aydınlatma mı istiyorsunuz? Gömme bir ayna mı yoksa kolayca değiştirilebilen dekoratif bir ayna mı istiyorsunuz? Ne tür düğmeler ve kulplar istiyorsunuz? Ayrıntılı bir musluk tasarımı mı yoksa daha basit ve daha modern bir şey mi istiyorsunuz?

Ayrıca aksesuarların malzemelerini de tanımlamalısınız: bronz, nikel, krom, paslanmaz çelik. Ayrıca bir tarz da seçmelisiniz (geleneksel, çağdaş veya modern).

banyo dekorasyon fikirleri

Küveti süsleyin

Dekorasyonda hangi tarz seçilirse seçilsin banyoların büyük çoğunluğunda tekrar ettiğini gördüğümüz bir unsur da küvettir.

Bu unsur her geçen gün daha fazla popülerlik kazanıyor, çünkü bugün maruz kaldığımız uzun çalışma saatlerinden sonra hoş bir daldırma banyosu yapmaktan daha iyi bir şey olamaz.

Küvetler mumlarla süslenebilir ve tasarımı izin verirse üzerine çiçekli veya dallı vazolar, fotoğraf çerçeveleri, heykelcikler veya diğer dekoratif öğeler yerleştirilebilir.

Yıldırım

Öte yandan, hiçbir ışık bundan daha sıcak ve daha rahat olmadığı için, doğal ışığa da giderek daha fazla önem verilmektedir.

Ahşap tezgah üzerinde taştan yapılmış lavabo, büyük dikdörtgen ayna ve gümüş dekoratif öğeler

Ancak banyonun tarzına uygun aydınlatma lambaları da kullanabilirsiniz.

Bitkiler

Hatta bazı stillerde bitkilerle dekore edilmiş banyolar bile bulabilirsiniz, çünkü çoğumuz doğa ile temastan hoşlanırız ve bu nedenle dinlenme alanımızda doğa ile temas halinde hissetmemizi sağlayan unsurlara yer veririz.

Renk

Her şeyden önce ilk adım, rafta duran her türlü şeyden kurtulmaktır; tezgahı temiz olmalıdır. Ardından banyo için bir renk seçin ve eve yeni tonlar getirerek ilk büyük adımı atın. Aşağıda ev için en moda renklerden biri olan pastel pembeyi görüyoruz.

Bunu takiben, küçük görünen ama her zaman önemli bir rol oynayan bir şey, yeni duvar rengine uygun yeni havlu takımları almaktır; banyoya giren herkes tarafından mutlaka fark edilecektir.

Bitkiler, beyaz fayanslar ve mavi duvarla süslenmiş raflı banyo

Aynısını duş perdesi için de yapmanızı öneririz. Havlu ve duvar kombinasyonuna katkıda bulunan birini arayın. Örneklerde banyolarda yaygın olarak kullanılan mavi ve yeşil renklerini görüyoruz.

Süsler

Sabahlıkları yerleştirmek için özel bir portmantoya sahip olmak ve çoğu zaman olduğu gibi kapıya asmamak çok temiz. Bir banyo için en yaygın dekoratif öğeler vazolar, mumlar veya iç mekan bitkileri, sepetler olabilir.

Banyo dekorasyonunda trendler

Evinizi yeniden inşa etme sürecindeyseniz ve bu reformlar arasında banyo da yer alıyorsa, günümüzün ana inşaat ve dekorasyon trendlerinin neler olacağını bilmek isteyebilirsiniz. Modayı takip etmeyi sevenlerden değilseniz, özellikle bu trendlerin aynı zamanda oldukça klasik olduğunu, bu nedenle zaman içinde sorunsuz bir şekilde devam edebildiklerini söylemek isteriz.

Ahşap veya taklit zeminler

Bu resimde, zemini ahşap gibi görünen, ancak yine de banyoda oluşan neme karşı koruyucu bir tabaka ve farklı formatlara sahip bir kaplama kaplamadan daha fazlası olan bir banyo görüyoruz.

Yaratıcı fayanslarla banyo dekorasyonu

Her halükarda, fayanslar sadece geçmişin büyülü dokunuşunu vermekle kalmayıp aynı zamanda kaymamızı engelleyen pürüzlü yüzeyler de sağladıkları için dekorasyon için günün sırası olacaktır.

Seramik ve porselen taklit mermer

Mermer gibi diğer malzeme türlerine yönelmek istiyorsanız ilk bulduğunuz seçeneklerde kalmamanızı tavsiye ederiz.

Bugün, banyoya ışık veren ve doğal ahşap mobilyalarla birleştirmek için ideal olan bunun gibi mükemmel seçenekler var.

ahşap banyo mobilyaları

Ve doğal ahşap mobilyalardan bahsetmişken, burada tasarımcıların yıllara rağmen bu asil malzemeyle bizi memnun etmenin yollarını nasıl bulmaya devam ettiğini göstermenin mutluluğunu yaşıyoruz.

çocuklara uyarlanmış

Çocuklar için banyoyu keyifli hale getirmek, onları farklı hijyen standartlarına alıştırabilmek ve tembellik yapmamak da günümüzde oldukça yaygın.

Kişisel hijyen için birçok dekoratif öğeye sahip tezgah

Bunun için eğlenceli ve renkli banyo aksesuarları kullanmak ya da duvarları ya da dolapları parlak renkler ya da parlak pastel tonlar gibi sevdikleri renklere boyamak yeterli.

Kırmızı, yeşil ve mavi çizgili alçak dolap

Birçok tabloyla dekore edilmiş klasik banyo

Bir önceki yazımız olan Mutfak dekorasyonu - kolay ve ucuz fikirler - Decora Ideas başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu