Genel

Decoración Feng Shui Fotoğrafları ve Fikirleri

Antik Feng Shui sanatı, iç mekanlarda enerji ve uyumu iyileştirmenin etkili bir yolu olarak dünya çapında popülerlik kazanmıştır. Bu yazıda, evinizi huzur ve denge ile dolu bir alana dönüştürmek için dekorasyonda Feng Shui ilkelerini nasıl uygulayacağımızı keşfedeceğiz.

Her bireyin ortamındaki enerji akışını ayarlayarak kişisel zenginlik akışını artırabileceğinize inanılan çok eski bir Çin uygulamasıdır. Bunu evinizde uygulamaya koymakla ilgileniyorsanız, burada size refah elde etmek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini söyleyeceğiz.

feng shui dekorasyon

Daha fazla fikir:
Yatak Odasında Feng Shui
İç dekorasyon 2023 trendleri – İç tasarım
Evin, Duvarların ve Boyanın İç Mekanları İçin Renkler 2023

Feng Shui dekorasyonunda genel kavramlar

Başarıya ulaşmak için, ortamın dengeli olması ve içinde pozitif enerjilerin hüküm sürmesi için mobilyaların ve kullanılan renklerin dağılımını dikkate almak önemlidir. Bu dengeyi sağlamak için renkler, hayvan sembolleri, sayılar ve beş temel element (su, ağaç, toprak, ateş ve metal) ile çalışıyoruz. Aynalar ve yapay ışıklar gibi parlak nesneler, her odada farklı bir renk, narin çanlar gibi ses çıkaran öğeler ve bitkiler veya akvaryumlar gibi canlı öğeler içeren bu dekorasyon türünde de esastır. Mümkünse kare evlerin tercih edilmesi, sivri yerine yuvarlak elemanların tercih edilmesi, kapı ve pencerelerde aynaların hizalanmaması, su içeren unsurların kullanılması, temizlik ve düzenin kusursuz olması tavsiye edilir.

Giriş: uğurlu bir başlangıç ​​noktası

Pozitif enerjiyi evinize davet etmenin ilk adımı, girişe dikkat etmektir. İyi aydınlatılmış, düzenli ve engelsiz olduğundan emin olun. Kendinizi hoş karşıladığınızı hissettiren ve kişisel tarzınızı yansıtan dekoratif öğeler yerleştirin. Hoş bir girişiniz olduğunda, pozitif enerji evinizin geri kalanına kolayca akacaktır.

Mobilya düzenlemesinde enerji akışı

Feng Shui, “chi” olarak bilinen enerji akışına büyük önem verir. Chi’nin evinizde serbestçe akmasına izin vermek için, mobilyaların koridorları veya kapıları engellemeyecek şekilde düzenlendiğinden emin olun. Işığın ve pozitif enerjinin girişini engelleyebileceğinden mobilyaları pencerelere çok yakın yerleştirmekten kaçının.

Renklerde denge ve uyum

Renkler Feng Shui’de çok önemli bir rol oynar. Sakinleştirici bir ortam yaratmak için evinizin ana alanlarında yumuşak, nötr tonlar kullanın. Enerjiyi dengelemek ve canlılık katmak için dekoratif aksesuarlara canlı renkler ekleyin. Ayrıca, doğa ile bir bağlantı ve denge duygusu getirmek için bitkiler, taşlar ve su gibi doğal unsurları birleştirir.

Yatak odası bir huzur cenneti olmalıdır.

Yatak odası dinlenme ve yenilenme için kutsal bir alandır. Mavi ya da yeşilin tonları gibi dinlendirici, dinlendirici renkler seçerek bu alandaki enerjiyi pozitif tutun. Uykuyu engellediğine inanıldığı için yatağın önüne ayna koymaktan kaçının. Odayı dağınıklıktan uzak tutun ve dinlendirici bir uykuyu teşvik etmek için sakin ve davetkar bir ortam yaratın.

yatak pozisyonu

Yatağı, kapıyı görebileceğiniz ancak doğrudan kapıyla aynı hizada olmayacağınız güçlü bir konuma yerleştirin. Bu, bir güvenlik ve kontrol duygusu geliştirir.

aydınlatmayı iyileştir

Aydınlatma, uyumlu bir ortam yaratmada çok önemli bir rol oynar. Evinizdeki chi’yi dengelemek için doğal ve yapay ışığın bir kombinasyonunu kullanın. Yumuşak, sıcak ışıklar rahat bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olurken, doğal ışık canlılık ve enerji sağlar. Durgun enerjinin birikmesini önlemek için evinizin her köşesinin iyi aydınlatıldığından emin olun.

Doğal ışık, evinizi aydınlatmak için en iyi seçenektir. Perdeleri açın, duvarlarda açık renkler kullanın ve pencereleri engellemeyin. Ayrıca, her odada iyi bir yapay aydınlatma olduğundan emin olun.

dağınıklığı temizle

Dağınıklık durgun enerjiyi biriktirir. Enerjinin serbestçe akmasına izin vermek için alanınızı temiz ve düzenli tutun.

Dağınıklık ortamlarda olumsuzluk yaratır ve eğer bundan kaçınırsak, pozitif enerji evimize akmaya başlayabilir ve yerini bolluğa bırakabilir. Evinizi her gün temizleyin ve çöplerden, gereksiz şeylerden ve kötü durumdaki bitkilerden kurtulun.

Aynaları stratejik olarak yerleştirin

Aynalar ışığı yansıtır ve alanları görsel olarak büyütür. Doğal ışığı yansıtabilecekleri ve ferahlık hissi yaratabilecekleri yerlere yerleştirin.

Keskin köşelerden kaçının

Keskin köşeler agresif enerji yaratır. Enerjisini yumuşatmak için yuvarlak mobilyalar kullanın veya köşelere yakın bitkiler yerleştirin.

Uyumlu renkler kullanın

Renkler duygularımızı ve enerjimizi etkiler. Evinizin ana alanları için yumuşak, dengeli tonlar seçin ve dekoratif öğelerde daha canlı renkler kullanın.

Doğal unsurları tanıtın

Bitkiler, taşlar ve su, Feng Shui’nin temel unsurlarıdır. Havayı arındırmak ve hayat vermek için canlı bitkiler ekleyin, stabilite için dekoratif taşlar yerleştirin ve enerji akışını desteklemek için küçük bir su özelliği eklemeyi düşünün.

elementleri dengelemek

Feng Shui, beş elementin dengesine dayanır: ahşap, ateş, toprak, metal ve su. Renkler, şekiller veya malzemeler aracılığıyla bu öğelerin her birini dekorasyonunuza dahil etmeye çalışın.

Düz çizgilerden kaçının

Düz çizgiler agresif enerji üretebilir. Akışkanlık ve uyum hissi yaratmak için yumuşak, kavisli hatlara sahip mobilyaları tercih edin.

Meditasyon köşesi oluşturun

Meditasyon ve rahatlama için evinizde sessiz bir alan ayırın. Minderler, mumlar, tütsüler veya kendinizle bağlantı kurmanıza ve iç huzuru bulmanıza yardımcı olacak başka herhangi bir öğeyi dahil edebilirsiniz.

Su

Su unsurlarını evinize dahil etmeye çalışın. Su zenginliği sembolize eder. Su kaynaklarını yerleştirin ve sürekli hareket halinde olması ve durgun olmaması önemlidir. Durgun suyun negatif enerjilerini dışarıda tutmak için klozetin oturağını alçaltın ve her zaman banyo kapısını kapatın. Suyu bir araya getiremiyorsanız, onu içeren sanatı veya mavi dokunuşlu dekorasyonu tercih edebilirsiniz.

üç eşit aksesuar

Üçlü benzer nesneler, evinizdeki pozitif enerjiye yardımcı olmanın başka bir yoludur. Bu üç mum, üç tabak, üç fotoğraf vb. olabilir. En iyi seçenek, üç unsurun para ve servetle ilişkilendirilen renkler olduğu için mor, kırmızı, altın ve yeşil gibi renklere sahip olmasıdır.

bitkiler ve çiçekler

Odaya pozitif enerji vermek için bitki ve çiçekleri kullanın. Yeşil rengin büyük bir pozitif enerji gücü vardır. Bambu bitkisi veya yeşim bitkisi, zenginlik ve refahın sembolleri olarak kabul edilir.

kristaller

Kristaller pozitif enerji dürtüleridir, bu nedenle her evde zenginlik noktası olduğu için özellikle oturma odasının sol arka köşesine kırmızı bir kordonla bir kristal asabilirsiniz.

Parçalar

Son olarak, evcil hayvan olarak balığa sahip olmak, evimizde Feng Shui aracılığıyla refaha ulaşmanın başka bir yoludur. Turuncu ve siyah balık gibi çok neşeli bir renge sahip balıkları seçin. Suyun içinden geçen kara balık, evinizdeki tüm olumsuzlukları emmeye özen gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Mutfak yemek odası - birleştirmek için tasarım fikirleri - Decora Ideas başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu