Genel

Dikey Bahçeler + 40 Yeşil İlham Fotoğrafı

Dikey bahçeler aslında uzun süredir var olan bir trend ama son yıllarda küçük alanlar için ya da hiç bahçesi olmayanlar için ya da en nihayetinde sadece dekorasyon olarak iyi bir çözüm haline geldi.

Dikey bahçe, ister küçük bir teras, ister balkon ve hatta bir iç duvar olsun, herhangi bir dış mekan alanına yeşillik ve tazelik katmanın yenilikçi ve çekici bir yoludur. Dikey bahçeler çevreyi güzelleştirmenin yanı sıra hava kalitesini iyileştirmek, gürültüyü azaltmak ve yaban hayatı için bir sığınak sağlamak gibi faydalar da sunmaktadır. Kendi dikey bahçenizi yaratmak için fikirler arıyorsanız, dış mekanınızı yeşil bir vahaya dönüştürecek yedi yaratıcı fikri burada bulabilirsiniz.

dikey bahçeler

Daha fazla bahçe fikri:
taş bahçe
modern bahçeler
bahçede aydınlatma
ZEN bahçesi nasıl yapılır?
Teras için renkler

asılı tencere ile

Dikey bahçenizi başlatmanın basit ve çok yönlü bir yolu, asılı saksılar kullanmaktır. Görsel çeşitlilik katmak için farklı ebat ve şekillerde saksılar tercih edebilirsiniz. Alanı en üst düzeye çıkarmak için, saksıları duvara bağlı ahşap veya metal bir çerçeveye asın. Çarpıcı bir görsel etki yaratmak için saksıları farklı boy ve renklerde bitkilerle doldurun.

yosun ve eğrelti otları duvarı

Daha doğal ve organik bir görünüm elde etmek istiyorsanız, yosun ve eğrelti otlarından bir duvar oluşturmayı düşünün. Bu gölge bitkileri, doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymadıkları için dikey bahçeler için mükemmeldir. Duvara özel bir yosun alt tabakası yerleştirin ve ardından yosun ve eğrelti otları kesimlerini yerleştirin. Duvarı nemli tutmak ve yemyeşil bir fonun keyfini çıkarmak için düzenli olarak suyla buğulayın.

Ahşap paletli dikey bahçe

Ahşap paletler, yaratıcı bir dikey bahçe için harika bir temel sunar. Bir paleti dik konuma getirin ve duvara sabitleyin. Ardından, levhalar arasındaki boşlukları toprak ve sulu bitkiler veya aromatik otlar ile doldurun. Ahşap paletler ayrıca dikey bahçenizi oluşturmadan önce onları canlı renklere boyama seçeneği sunarak ekstra bir stil dokunuşu sağlar.

yenilebilir dikey bahçe

Mutfağınızın hemen dışında taze sebze ve otlarla dolu dikey bir bahçeniz olduğunu hayal edin. Bu yenilebilir dikey bahçe konsepti hem pratik hem de estetiktir. En sevdiğiniz sebzeleri ve otları dikmek için saksılar, asılı çantalar veya özel yapılar kullanın. Taze yiyecek sağlamanın yanı sıra, bu tür bir bahçe aynı zamanda yerden tasarruf etmenize ve yemekleriniz için sürekli bir malzeme kaynağı sağlamanıza olanak tanır.

sulu meyvelerin dikey bahçesi

Sulu meyveler, yapraklarında ve gövdelerinde su depolayabilmeleri nedeniyle dikey bir bahçe için mükemmel bitkilerdir. Az bakım gerektiren, egzotik bir görünüm için sadece sulu meyvelerle dikey bir bahçe yaratın. Farklı şekil, renk ve büyüklükteki sukulent çeşitlerini seçip saksılara veya askılı poşetlere koyabilirsiniz. İyi drene olan bir alt tabaka kullandığınızdan ve sağlıklı büyümeyi sağlamak için sulu meyveleri güneşli bir yere yerleştirdiğinizden emin olun.

Tırmanma bitkileri

Dış mekanınıza dikey bir çekicilik ve güzellik katmak istiyorsanız, tırmanan bitkilerle dikey bir bahçe oluşturmayı düşünün. Duvara kafes veya tel örgü yapı kurarak sarmaşık, yasemin veya sarmaşık gibi tırmanıcı bitkilerin büyümesini ve yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu bitkiler sadece yeşillik katmakla kalmayacak, aynı zamanda mahremiyet ve gölge de sunacak.

Otomatik sulama sistemleri ile

Dikey bahçenizin sulanması ve bakımıyla ilgileniyorsanız, otomatik bir sulama sistemi kurmayı düşünün. Dikey bahçeler için özel olarak tasarlanmış, suyu eşit ve verimli bir şekilde dağıtan, bitkilerinizin doğru miktarda su almasını sağlayan, siz onları manuel olarak sulama endişesi duymanıza gerek kalmadan sistemler vardır.

yabancı

Bir seçenek de saksıları aşağıda gördüğümüz gibi bez torbalara yerleştirmek. Kumaş çantalar da tahta kalaslardan yapılmış bir çite çivilenmiş.

Aşağıda da gördüğümüz gibi dikdörtgen formlu saksıları da kullanabilir ve bunları ahşap bir yapıya asabilirsiniz.

Neden aşağıdaki görselde gördüğümüz gibi ortadan ikiye kesilip halatlarla asılan boruları kullanmıyorsunuz?

Ahşap veya metal yapıları da file ile kullanabilir, saksıları fileye asabilirsiniz.

Aşağıda gördüğümüz bu tip bahçelerin sırrı, bitkilere her zaman su verilmesini sağlayan bir sulama sistemi getirmeleridir. Bu bitkileri elle sulamak çok zor olurdu.

iç mekanlar

Evin içinde, bu tür bahçelerin doğal bir ışık kaynağının yakınına kurulması tavsiye edilir, aksi takdirde kendi yiyeceklerini yaratmak için gerekli günlük ışığı almaları için yapay ışıklar kurulmalıdır. Dezavantajı, bu seçeneğin biraz pahalı olabilmesidir.

Küçük alanlar için dikey bahçeler

Modernite bize çok sayıda dekoratif seçenek sunar, ancak her zaman alanımız olmaz. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsak, alan küçülüyor. Bir bahçeye sahip olmak bir şanstır ve bu nedenle, çok küçük olsa bile, mümkün olduğu kadar tadını çıkarmalıyız. Ve eğer bizde yoksa, yine de yeşil ve dinlendirici bir köşe yaratmak için ideal olan bu fikirlerden faydalanabiliriz.

Bu harika fikirlerde, büyüleyici bir yeşil alanı bir araya getirebileceğimiz duvarlardan veya dikey yapılardan yararlanmak için yeterince ilham bulabiliriz. En ucuz seçeneklerden biri, panolardan veya paletlerden yapılmış bir duvardan sarkan saksıları tercih etmektir. Paletler bu konuda oldukça kullanışlıdır çünkü fazla masraf gerektirmeden birçok dekorasyon seçeneğine kolayca dönüştürülebilir.

Ayrıca, genellikle tekrar kullanılmayan ahşabı geri dönüştürmenin iyi bir yoludur.

Çok çeşitli tasarımlar oluşturulabilir. Bitkilerin ve çiçeklerin renklerinden yararlanarak ya da sadece yeşil yapraklı bitkilerden faydalanarak bitkilerin bize ilettiği o ferahlığı bize verecek bahçeler oluşturulabilir.

Tanınması gereken küçük bir renk ve güzellik bahçesi, ilgilenmek için harika bir iş anlamına gelmez, ancak çok fazla motivasyon sağlar, çünkü güzel bir ortam çok az şeyle elde edilir.

Veya gördüğümüz gibi dikey bir kanvas tutacak da mükemmel bir seçenektir.

Çekmece tipi ekicilere sahip ahşap bir yapı da başka bir ilginç ve yaratıcı seçenek olabilir.

yapay dikey bahçeler

Yeşil bir duvarın içine yeşillik eklenerek bir alan geliştirilebilir, ancak bazı durumlarda kurulumu veya bakımı çok zahmetli olabilir. Yapay bahçeler, bir alana kolayca yeşillik eklemenin en kolay yollarından biridir. Ticari alanlar, ofisler, teraslar ve hastaneler veya ev için idealdir.

Doğal bitkilerin büyümesinin veya bakımının imkansız olduğu herhangi bir yere veya duvara monte edilebilirler. Yapay bahçeler çok dayanıklıdır, UV aydınlatma gerektirmezler, ayrıca çok yıllıktırlar, bu nedenle yılın her günü aynı ihtişamla görünürler.

Ayrıca böcek biriktirmezler, bu nedenle çok hijyeniktirler. Tüm ihtişamıyla parlaması için yaprak ve saplarını ara sıra nemli bir bezle temizlemek yeterlidir.

Dikey bir bahçe, güzellik, tazelik ve sağlık yararları ekleyerek dış alanlardan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. Asılı ekiciler, yosun duvarı, ahşap paletler veya başka herhangi bir yaratıcı fikri seçin, ortamınızın ışık ve su koşullarına uygun bitkileri seçtiğinizden emin olun. Hayal gücünüzü serbest bırakın ve açık alanınızı yeşil bir vahaya dönüştürecek güzel bir dikey bahçenin tadını çıkarın!

Bir önceki yazımız olan Meksika bahçeleri ve terasları - ilham için resimler ve fikirler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu