Genel

Meksika bahçeleri ve terasları – ilham için resimler ve fikirler

Meksika bahçeleri, aileniz ve arkadaşlarınızla doğanın tadını çıkarmaya odaklanmıştır. Alanın amacı, dinlenmek, yemek yemek ve sosyalleşmek için bir yer sağlamaktır. İspanyol Sömürge Dönemi, Fas ve Mağribi mimarisinin yanı sıra çok çeşitli ve mimari zenginliğe sahip Kızılderili kültüründen etkilenirler.

Stillerin bu kombinasyonu, çok coşkulu, muhteşem bahçeler ve teraslarla sonuçlanır. En dikkate değer özellik, canlı renk şemasıdır: güneşli sarılar, parlak maviler ve sıcak kırmızılar.

meksika bahçeleri

Geleneksel Meksika evleri, samimi bir açık alan olan bir iç verandayı çevreler. Genellikle kırmızı, kahverengi veya pişmiş toprak tonlarında seramik karolarla kaplanmıştır. Tarihsel olarak bu bahçeler yemek pişirme, dinlenme, çalışma ve oyun oynama gibi birçok aktivite için kullanılmıştır. Açık havada yemek pişirme yeteneği, bir Meksika verandası için çok önemlidir. Yemekler geleneksel bir şöminede hazırlanır veya modern bir kiremitli barbekü kurulabilir. Katılması gereken bir diğer önemli unsur sudur.

Daha fazla fikir:
Modern iç bahçeler 25 fotoğraf ve tasarım ipucu
Evlerin verandaları ve bahçeleri 30 fotoğraf ve fikir
Modern Bahçeler – Modern Teraslar – Fotoğraflar ve Tasarım Fikirleri

Meksika bahçelerindeki bitkiler

Kaktüsler, meyve ağaçları ve geniş yapraklı bitkiler yöreye özgüdür ve tropik bitkilerle renk katar.

006

Bahçenize otantik bir dokunuş katmak için Meksika’ya özgü bitki ve çiçekleri tercih edin. Bazı popüler seçenekler, Ölüler Günü’nde kullanımlarıyla bilinen bromeliadlar, orkideler, agavlar, begonviller, begonviller, yıldız çiçekleri, papatyalar ve cempasúchil çiçekleridir.

Ekimden önce, bölgenizde hangi bitkilerin en iyi yetişeceğini öğrenmek için yerel fidanlığınızı ziyaret edin.

Saksılar ve dikey bahçeler

Bahçenizi geleneksel toprak kaplarla süsleyin. Bu ekiciler, alana rustik, el yapımı bir dokunuş katıyor. Ayrıca trompet sarmaşıkları veya morsalkım gibi tırmanıcı bitkiler yetiştirebileceğiniz asılı saksılar veya kafesler kullanarak dikey bahçeler oluşturabilirsiniz.

Meksika bahçelerinde kaldırım

Bir Meksika bahçesinin en önemli unsurlarından biri kaldırımdır. Kırmızı, kahverengi ve pişmiş toprak tonlarındaki seramik karolar, bu tür bahçe tasarımının karakteristiğidir.

Bu görünüm beton ile kolayca oluşturulabilir. Betonun geleneksel malzemeleri taklit etmesi için mozaik desenli bir damga kullanılabilir.

Renkli karolar kaldırıma dahil edilebilir. Mozaik desenler, küçük taşların betona dahil edilmesiyle de oluşturulabilir. Başka bir seçenek de tuğlaların montajıdır.

Taş ve parke taşı yolları

Bahçenizde patikalar ve patikalar oluşturmak için doğal taşlar veya döşeme taşları kullanın. Bu rustik malzemeler, Meksika stilini mükemmel bir şekilde tamamlar ve çekicilik katar. Eşsiz bir tasarım oluşturmak için farklı tür ve boyutlardaki taşları bir araya getirebilirsiniz.

Adobe ve alçı duvarlar

Bahçenize geleneksel bir Meksika görünümü vermek için kerpiç veya alçı duvarlar inşa etmeyi düşünün. Bu malzemeler sadece estetik açıdan hoş değil, aynı zamanda doğal yalıtım sağlar ve bahçede serin bir sıcaklığın korunmasına yardımcı olur.

Ahşap veya hasır mobilyalar

Bir Meksika bahçesi, yemek alanı olmadan tamamlanmış sayılmaz. Basit, sağlam bir masa ve sandalye takımı işinizi görecektir. Ağır rustik ahşaptan yapılmış mobilyaları seçin.

Meksika’da en çok kullanılan veranda mobilyalarından birine equipal denir. Geleneksel olarak sedir ve tabaklanmış domuz derisinden yapılırlar.

Doğal hasırdan yapılmış mobilyalar da bir seçenektir.

Parlak renkli kırlentler ve koyu çizgili veya ana renklerde yastıklar içeren vurgulu mobilyalar.

ferforje mobilya

Meksika sömürge dokunuşu eklemek için ferforje veranda mobilyalarını seçin. Ferforje sandalye, masa ve banklar zarif ve dayanıklıdır. Ayrıca, konforu ve otantik görünümü artırmak için Meksika tasarımlı minderler ekleyebilirsiniz.

Gölgeli oturma alanı

Meksika bahçenizde dinlenebileceğiniz ve çevrenin tadını çıkarabileceğiniz bir oturma alanı oluşturun. Begonvil veya yasemin sarmaşıklarıyla kaplı bir pergola yapabilir veya bir dizi dış mekan mobilyasının üzerine renkli bir güneş şemsiyesi yerleştirebilirsiniz. Daha fazla konfor ve stil için Meksika tasarımlı minderler ve kumaşlar eklediğinizden emin olun.

hamaklar

Bir başka harika seçenek de Maya hamak kullanmaktır.

Çeşme veya gölet ile avlu

Bahçenizde rahatlatıcı bir odak noktası oluşturmak için bir çeşme veya gölet ekleyin. İspanyol kolonyal tarzı fıskiyeler veya Meksika çini tasarımlı fıskiyeler güzel seçeneklerdir. Su sesi mekanı güzelleştirmenin yanı sıra sakin ve dingin bir atmosfer oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Meksika verandasına veya bahçesine dahil edilmesi gereken temel bir unsur sudur. Meksika’nın yerel kültürleri için kuyular ve çeşmeler, topluluğun geçim kaynağını simgeler.

Ailenin toplanma yeri olan arka bahçede suyun gerekli olmasına şaşmamalı. Bahçenizin büyüklüğüne göre bir havuz, gölet, çeşme veya şelale düşünmelisiniz.

Malzemeler beton, doğal taş veya fayans olabilir. Çok katmanlı dairesel çeşmeler, özellikle kolonyal Meksika’yı çağrıştırıyor. Alt kısmı renkli el boyaması çinilerle süsleyin.

canlı renkler

Bahçeniz için parlak ve neşeli bir renk paleti seçin. Kırmızı, turuncu, sarı ve kobalt mavisi gibi tonlar Meksika kültürüne özgüdür. Bitki seçimlerinde, bahçe mobilyalarında ve dekoratif öğelerde bu renkleri kullanabilirsiniz.

Meksika el sanatları

Talavera, papel picado, alebrijes ve kil el sanatları gibi Meksika dekoratif unsurlarını içerir. Bu öğeler bahçenize otantik bir Meksika dokunuşu katar.

Duvarlara talaveralar asabilir, çiçek tarhlarına papel pikado veya alebrije heykelleri yerleştirebilir, bahçenin farklı alanlarında el boyaması kil kaplar sergileyebilirsiniz.

dekoratif elemanlar

Her şey renkle ilgili. Zengin tonlarda çanak çömlek kullanın, geceleri aydınlatmak için ferforje lambalar asın, dokuma bir kilim veya Meksika battaniyesi ekleyerek parlak kumaşları birleştirin. Son olarak, bir kapı veya pencere çerçevesini parlak sarı veya maviye boyamaktan korkmayın.

016

Açık mutfak veya ateş çukuru

En otantik seçenek, geleneksel kil şöminedir. Başlangıçta ekmek pişirmek için yapılmış odun sobalarıdır.

Bazıları sadece ısıtma içindir, ancak diğerlerinde bir kızartma rafı olabilir. İkinci seçenek, doğal taş, toprak sıva veya dekoratif karolarla modern bir ızgara veya barbekü kurmaktır.

Bir ateş çukuru veya şömine, ek sıcaklık sağlayarak dışarıda olmanın keyfini artırır. Bir kerpiç şömine çok rahat bir iklim sağlayacaktır. Kullanılmış tuğlalar, pişmiş toprak karolar, kerpiç, sıva, otantik bir görünüm oluşturmak için kullanılabilir.

Ortam ışıklandırması

Geceleri bahçenizin güzelliğini ortaya çıkarmak için ortam aydınlatması ekleyin. Sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratmak için ferforje fenerler, telli ışıklar veya cam kavanoz mumları kullanın. Uygun aydınlatma aynı zamanda bitkilerin ve dekorasyonların renklerini ve detaylarını da geliştirir.

Başarılı bir Meksika bahçesi elde etmenin anahtarının, geleneksel unsurları kendi yaratıcılığınızla birleştirmek olduğunu unutmayın. Eşsiz ve büyüleyici bir alan yaratmak için yerel bitkilerden, canlı renklerden ve Meksika dekoratif unsurlarından yararlanın. Meksika bahçenizin keyfini çıkarın ve kendi evinizde Meksika’nın güzelliğine ve kültürüne gidin!

Bir önceki yazımız olan Modern iç bahçeler - fotoğraflar ve tasarım ipuçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu