DekorasyonGenelMobilyaModaOturma Odası DekorasyonuSalon Dekorasyonu

Ev Dekorasyonu Yaparken Renk Uyumu Nasıl Olmalı

Ev Dekorasyonu Yaparken Renk Uyumu Nasıl Olmalı

Ev Dekorasyonu Yaparken Renk Uyumu Nasıl Olmalı

Merhaba arkadaşlar.Ev Dekorasyonu Yaparken Renk Uyumu Nasıl Olmalı insanların en çok zorlandığı konulardan biridir. Ev sahipleri ev dekorasyonunu uzun yıllar kullandığı ve sürekli yeni dekorasyonlar yapmadığı için bu konuda amatör olup çok sıkıntılar çekmektedirler. Oysaki renk uyumu konusu ev dekorasyonunda en önemli etkenlerden biridir. Uyumsuz renkler kullanıldığı takdirde yapılan ev dekorasyonu ilgi çekmemektedir. Eğer düzel bir ev dekoru istiyorsanız kesinlikle halılarınız, duvarlarınız, perdeleriniz, mobilyalarınız ve diğer ev dekorasyon aksesuarlarınız belirli bir renk uyumu içinde olmalıdırlar.

Ev dekorasyonunda renk uyumunu nasıl sağlayacağınız konusunda bu yazımızda sizlere tüyolar vermeye çalışacağız.

Öncelikle konumuza renk skalası ile giriş yapalım. Renk skalamızda ana renkler olan kırmızı, sarı ve mavi renkleri ve bu renklerin arasında olan diğer ara renkleri inceleyeceğiz.

Ev Dekorasyonu Yaparken Renk Uyumu Nasıl Olmalı

ev-dekorasyonunda-renk-uyumu

Yukarıda ana renkler ve ara renkler tablosu mevcut. Buradaki renklere göre ev dekorasyonu renk uyumu yapabiliriz. Mesela canlı kontrast bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız karşılıklı olan renkleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında farklı bir yöntem ise duvar ve zeminin uyumunu sağlayabilmektir. Duvar rengi ile zemin renkleri arasında büyün ton farkları olmaması gerekmektedir. Veya mobilya renkleri ile halı renkleri arasında büyük ton farkları olmaması gerekir. Renk uyumunu sağlarken en çok dikkat etmeniz gereken konu evinizde bulunan aksesuarlar çok renkli olmalalıdır. Yani bir renk tonu belirlersiniz ve o renk tonu üzerinden mobilya, aksesuar, halı, perde vb. gereçlerinizi seçersiniz. Aksi takdirde ilkokul öğrencilerinin çok renkli resim defterleri gibi bir ev dekorasyonu yapmak zorunda kalırsınız.

Eğer küçük bir eviniz varsa açık renkler tercih etmenizde fayda vardır. Açık renkler evinizi daha geniş gösterip daha ferah bir hava yaratmaktadır. Büyük bir eviniz varsa eğer koyu renkler kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur hatta aksine koyu renkler büyük evleri daha modern göstermektedir. Odalara gelince oda duvarlarında renkli seçenekler kullanabilirsiniz. Böylece daha özgün ve ilgi çekici odalara sahip olabilirsiniz. Umarım yazdığımız bu ev dekorasyonunda renk uyumu makalesi bir nebzede olsa dekorasyon yapacağınız zaman sizlere yardımcı olabilir. Aklınıza takılan soruları yorum olarak yazarsanız elimizden geldikçe gerekirse resimli ve örnekli bir şekilde sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Şimdi gelelim sizler için ev dekorasyonu renk uyumu konusunda özenle seçtiğimiz görselleri hep beraber incelemeye.

Bir önceki yazımız olan Modern Mutfak Dekorasyonları başlıklı makalemizde 2021 mutfak dekorasyonları, en güzel mutfak dekorasyonları ve en şık mutfak dekorasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Modern bir evde yaşamayı isteyenler için mükemmeş bir yazı dizisi olmuş.Tebrik ederim.

  2. Merhabalar;

    Yazınızı gerçekten çok beğendim.Detay vererek anlattığınız için çok teşekkür ederim.

  3. Merhaba benim kaltuk takimmim vizyon perdem vizyon ve kahverengi sizce buna turkuazve kahverengi bir hali yakisirmi yada turkuaz vizyon

    1. Merhabalar,
      Turkuaz ve kahverengi bir halı ile odanıza kombin yapmanız mümkündür. Yakışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu