Genel

Mutfak yemek odası – birleştirmek için tasarım fikirleri – Decora Ideas

Oturma odasının da entegre edilebildiği açık mutfak-yemek odası alanı, günümüz yaşam biçimi için büyük bir çok yönlülük sunuyor. Açık plan bir mutfak, evde bir toplanma merkezi ve yemek hazırlığı sırasında artan sosyallik sağlayarak günümüzün rahat yaşam tarzlarına uygundur.

Ancak özellikle apartman dairelerinde ve küçük evlerde tüm ihtiyaçları içinde barındıran bir mekan tasarlamak büyük ustalık ister.

Yemek odası ve mutfak

Akıllı bölgeleme, ses kontrolü ve tutarlı bir dekorasyon yaklaşımı, tüm önemli faktörlerdir. Akıllı dekorasyon ve stil fikirleri, her bir alanı ayrı hissettirecek, ancak bitişik alanla mükemmel bir uyum içinde olacaktır. Açık plan bir mutfak ve yemek alanından en iyi şekilde yararlanmak için bazı harika ipuçları derledik.

Bu trendlere bir göz atın:
Modern Mutfaklar 2023 – Tasarımlar – Modeller – Fotoğraflar
Adalı mutfaklar 2023 – tasarımlar ve trendler
Modern Küçük Mutfaklar 2023 – Tasarımlar ve Modeller

L şeklinde

Burada L şeklinde bir açık alan oluşturulmuş, tasarım büyük bir pencere sayesinde mekanı ışıkla doldurmuştur. Hepsi aynı tasarım ve malzemelerle yapılmış bir ada ve ek bir mobilya parçası sayesinde çok daha fazla depolama ve tezgah alanı sunar. Zeminin aynı karolara sahip olması ve onları süslemek için aynı renklerin kullanılmış olması sayesinde iki alan birleşmiş ve bütünleşmiş görünmektedir. Aynı gri tonu ve hatta aynı aydınlatma armatürleri kullanılmış.

Her alanı farklı katlarla tanımlayın

Mutfakta en işlevsel olan zemin, yemek alanı için en uygun zemin olmayabilir. Burada, mutfakta temizlemesi kolay bir vinil ve yemek odası masasının altında rustik bir parke zemin tercih edilerek iki alandaki zeminler farklı tutulmuştur. Ancak iki zemin malzemesinin ve desenin birbirini tamamlamasını sağlamaya çalışmalısınız, soluk desenli vinil, nötr ahşap zeminle hoş bir tezat oluşturuyor.

Adanın bir uzantısı olarak masa

Mutfak adasına bitişik bir yemek masasına sahip olmanın birçok avantajı vardır. En bariz olanı, yemek yaparken aileniz ve arkadaşlarınızla daha kolay sosyalleşebileceksiniz. Ayrıca, çocuklar ödev yaparken onlarla ilgilenmenizi sağlar.

Açık plan yaşam, günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Bir oturma odası içindeki bir ev ofisinden bir mutfak yemek odasına kadar, bu alanların işlevsel, konforlu ve güzel olması için iyi tasarlanması ve odadan en iyi şekilde yararlanabilmesi gerekir.

cam oda bölücü

Daha geniş bir açık alan için duvarları yıkmak, karanlık ve sıkışık bir odayı dönüştürmenin ideal bir yoludur. Çok fazla ışık ve alan kazanabilirsiniz. Ancak mutfak alanını yemek odasından ayırmak, yemek pişirme sesini ve kokuları izole etmek için ferahlık hissini kaybetmeden cam bölmeler veya sürgülü kapılar kullanabilirsiniz. Evdeki herhangi bir yapısal değişiklikte olduğu gibi, duvar yapısal desteğin bir parçası olabileceğinden, bir duvarı yıkmadan önce bir mimara danışın.

Pişirme alanı, gerektiğinde evin geri kalanından ayrılmayı sağlamak için sürgülü kapılara sahip olabilir. Görev aydınlatması her mutfakta olmazsa olmazdır. Burada, dekoratif sarkıt lambalar odak noktası görevi görür ve yüksek dozda bir stil katar.

bir duvarı yıkmak

Işığı ve hareketi engelleyecek duvarların olmadığı mekanlarda genellikle büyük bir akışkanlık hissi vardır. Evinizin yapısı elveriyorsa bölmesiz bir alan yaratabilir ya da mutfak ile yemek odası arasında küçük bir Amerikan bar oluşturabilirsiniz.

Loft daireler açık mutfak için ideal adaylardır. Alanla orantılı olarak büyük bir ada seçerek çıplak tuğla duvarları veya büyük pencereleri kullanabilirsiniz. Paslanmaz çelik gibi malzemeler, samimi bir tasarım oluşturmak için yumuşak renkler ve ahşap vurgularla yumuşatılabilir.

yuvarlak masa

Eğriler, özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek keskin köşelerden kaçınmak için harikadır. Dolaşım çok daha akıcı ve tehlikesizdir. Dairesel tasarımlı masaların bir diğer avantajı da, bacakların ortada olması sayesinde, yemek yiyenlerin herhangi bir bacak tarafından rahatsız edilmeden çevrelerindeki herhangi bir yere oturabilmeleridir.

Yerden tavana depolama, dikkate değer başka bir şık fikirdir. Alanınızı temiz ve düzenli tutmanıza yardımcı olacaklar.

Uzun alanlar için dikdörtgen masa

Uzun bir alanınız varsa, yemek odasından en iyi şekilde yararlanmak için dikdörtgen bir masa en iyi çözüm olabilir.

Mutfaklar evin diğer alanlarına açık olduğunda, odaların kopuk hissetmemesi için stilleri entegre etmek önemlidir. Bu mutfağın bronz renkli detayları, aynı malzemeden yapılmış avizeler ve orta kısım ile mükemmel bir şekilde bütünleşiyor.

Dikdörtgen masaların avantajı, bir duvara yerleştirilebilmeleri ve böylece işlevselliklerini kaybetmeden çok fazla alan kazandırabilmeleridir.

Yerden tavana aletler ve dolaplardan oluşan tek bir duvar, yemek yiyebileceğiniz bir mutfak için mükemmeldir.

Adalar veya amerikan barı

Bu unsurlardan biri, yemek yiyenler için daha fazla kapasite ve daha fazla depolama kapasitesi sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca mutfağı yemek odasıyla birleştirmenin basit bir yoludur.

Siz yemek yaparken misafirlerin nerede oturacağını ve nerede yemek yemek istediğinizi düşünün. Adalar veya kahvaltı barları için oturma yerleri çalışma alanından uzağa, kimsenin araya girmeyeceği şekilde yerleştirilmelidir, ancak sohbetin kolayca akabilmesi için yeterince yakın olmalıdır.

birleştirmek için renkler

Vurgu renkleri, ayrı ayrı bölgeleri tanımlamak ve düzeni birbirine bağlamak için kullanılır.

Koyu renkli dolaplar, özellikle güzel bir parke zeminle eşleştirildiğinde sofistike bir seçenektir. Tüm zemine yayılan parke, bu odaya İskandinav havası veriyor ve minimalistin çok güzel olabileceğini gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Beyaz yemek odaları - nasıl tasarlanır ve dekore edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu