AksesuarMobilyaModaYemek Masaları

En Güzel Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar, bizler millet olarak misafire büyük önem vermekteyiz. Evimize bir misafir geldiği zaman isteriz ki evde onlar için her şey kusursuz olsun. Bizde bu yazımızda bunun için en güzel sofra düzeni nasıl yapılır, sofra düzeni yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir sizlerle paylaşacağız.

Lezzetli yemekler hazırlarız bunların lezzeti kadar görünümüne de önem veririz yemek servislerini de en iyi şekilde yaparız ama sofra düzenini nasıl yapacağımız hakkında bazen çok zorlanabiliriz. Eğer bunu başaramazsak görünüme verdiğimiz önem tamamen boşa gider. Misafirlerimizi yemeklerimiz kadar sofra düzenimizle de etkilememiz gerekmektedir.

İyi bir sofra düzeni için nelere dikkat etmemiz gerekir.

Her şeyden önce en çok dikkat etmemiz gereken nokta misafirlerin sıkışmaması olmalıdır. Misafir sayısına uygun bir yemek masamız olmalı ve misafirler yemek yedikleri zaman sıkışmamalı yemeklerini rahat rahat yiyebilmelidir. Geniş ve rahat bir yemek masanız olduğu zaman sizler de misafirlerinize servisi çok daha rahat yapabileceksiniz.

İkinci olarak geniş ve rahat bir yemek masası seçtikten sonra yemek masamız için ideal bir örtü seçmemiz gerekemektedir. Masamızın arkaplanı olacak örtü yemek masamızın güzel görünebilmesi için en önemli unsurdur. Masa örtümüzü kullanacağımız porselenlere ve hazırladığımız yemeğe göre belirlememiz en mantıklısı olacaktır.

Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan bire kullanacağımız peçete. Peçete seçimi yaparken masa örtümüz ile peçetemizin uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Zıt renkler yemek masamızda kötü bir görünüm oluşturur. Eğer güzel bir yemek masası düzeni yapmak istiyorsanız bu tür ufak ayrıntıları gözardı etmemeniz gerekir.

Yemek masasını her öğüne göre farklı aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Mesela gündüz yemeklerinde kahvaltı veya öğlen yemeklerinde masanızı tatlı bir çiçekle süsleyebilecekken akşam yemeğinde ise zarif bir şamdan kullanarak masanıza güzel bir ahenk katabilirsiniz.

En Güzel Sofra Düzeni Nasıl Yapılır

Oturduğumuz yemek masalarında en çok karşılaştığımız sorunlardan biri baharatlık veya tuzluk gibi şeyler için sıra beklemektir. Misafir sayısına göre ve masa büyüklüğüne göre masanızda birden fazla baharat takımı ve tuzluk bulundurmanız iyi olacaktır. Böylece uzun ve sıkıcı tuz ve baharat sıraları ile karşı karşıya kalmış olmayacaksınız.

Çok önemli bir detay ise menümüzdeki yemek ile porselenlerimizin uyumudur.  Yemek tabağı misafirimizin oturdurduğu bölümde tam orta kısımda olmalıdır. Çorba kasesi servis tabağına oturabilmeli ve uyumlu olmalıdır. Ekmek sepeti ise yemek tabağınızın sol üst tarafında bulunmalıdır.

Çatal ve kaşık düzeni de iyi bir sofrada önemli noktalardan biridir. Yemek tabağınızın sol tarafına tatlı çatalı, salata çatalı ve yemek çatalı bulunmalıdır. Yemek tabağının sağında da bıçak ve kaşıklarınız bulunmalıdır. Bıçağın keskin kenarı tabağa dönük olmalıdır.

Çekirdekli yemek hazırladığınız zaman kesinlikle çekirdeklerin konulabileceği ufak kaseleri yemek masanızda bulundurmayı unutmayın. Aksi takdirde kötü bir görünüm oluşması kaçınılmaz.

Şimdi hep beraber sizler için hazırlamış olduğumuz en güzel sofra düzeni nasıl yapılır isimli konumuz için hazırladığımız birbirinden güzel softa düzeni örneklerinin bulunduğu muhteşem galerimizi incelemeye başlayalım.

Bir önceki yazımız olan 2022 Avize Modelleri başlıklı makalemizde 2022 avize modelleri, 2022 en şık avize çeşitleri ve en güzel avize çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu