Dekorasyon

İskandinav İç Dekorasyonu

İskandinav tarzı ev dekorasyonu kısaca sade ve çarpıcı etki bırakan tasarıma sahip obje ve eşyaların bir araya gelmesi ile oluşturulan dekorasyon stillerinden biridir. Genel özelliği nötr renkleri, doğal malzemeleri ve üzerinden barındırdığı doğa aksesuarlarının bir araya gelmesidir.

Bu tarzın ana vatanı adı üzerinde İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’nın oluşturduğu İskandinav ülkeleridir. Beyaz mermer döşeli zeminler, beyaz renkte geniş kanepeler gibi iskandinav iç dekorasyon örnekleri ilham kaynağı olurlar. Yine de beyaz tonların hakim olduğu iskandinav bir iç dekorasyon, modern yaşamı temsil eder.

İskandinav iç dekorasyonu oluştururken dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir? Birlikte inceliyelim:

İskandinav tarzında en temel renk paleti çok açık tonlar ve abartıdan uzak renk tonlarıyla oluşmaktadır. Açık renkler en sık tercih edilen renk olmaktadır. İskandinav iç dekorasyonu yaparken, özellikle de mobilyalar ve dekoratif objelerde açık renkler kullanılmalıdır.

Çoğunlukla kullanılan diğer renklerin en başında gri ve grinin tonları gelir şüphesiz. Özellikle de oturma grupları ve bu gibi mobilya tasarımlarının kaplamalarında yine açık renkler tercih edilmektedir. İskandinav iç dekorasyonu uygularken halı ve kilimlerde de gri çoğunlukla kullanılan bir renktir.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu 2020

Beyaz ve açık renk tercih edilmesindeki yegane sebep gün ışığını geldiği gibi yansıtması ve bulunduğu ortamı ekstra aydınlık katmasıdır. İskandinav stilinde uzun, geniş, büyük halılara yer yok. Ahşap yüzeylere serilen küçük ve açık renkli halılar tercih edilmelidir. İskandinav tasarımlar fazlasıyla ahşap materyal içerir.

Özellikle çam, kayın, dişbudak ve huş ağaçlarından imal edilmiş her çeşit ahşap malzemeler kullanılarak ürünler tasarlanmaktadır. İster zeminde ister duvarda, ister dolaplarda ahşap ağırlıklı olmalı. Bu stilin en bariz bir diğer detayı ise sert ve keskin çizgilere sahip olmasıdır. Bu detay ile iskandinav tarzı diğer birçok dekorasyon stillerinden ayrılmaktadır.

Siz de evinizi iskandinav iç dekorasyonu ile güzelleştirmek istiyorsanız, tavsiyelerimize bir göz atmalısınız. Aynı zamanda galerimize bakarak örnek dekorasyonları inceleyebilirsiniz. İyi seyirler.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları başlıklı makalemizde Doğal ev dekorasyonları, Ev Dekorasyonları ve Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu