Moda

İyi Uyumak İçin Yapılması Gereken 5 Kural

İyi Uyumak İçin Yapılması Gereken 5 Kural

İyi Uyumak İçin Yapılması Gereken 5 Kural

Birçok insan çok uyumasına rağmen uyandığı zaman uykusunu alamamaktadır. Bunun etkisiyle gün boyu yorgun düşmekte ve verimli bir gün geçirememektedir. Sizde bunlardan biri iseniz eğer sizler için araştırmış olduğumuz iyi ve rahat uyumak için yapılması gereken yöntemleri bir bir uygulayın ardından rahat ve verimli uykunun tadını çıkarın. Ayrıca sizler için araştırıp hazırladığımız bu kuralları düzenli olarak uygularsanız bu kurallar sizler için rutin şeyler olacağından kısa zaman içerisinde alışacaksınız. İyi Uyumak İçin Yapılması Gereken 5 Kural hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bu kuralları mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

İyi Uyumak İçin Yapılması Gereken 5 Kural

Peki İyi Uyumak İçin Yapılması Gereken 5 Kural Nedir?

 1. İlk olarak uyku öncesi bir saatlik zaman dilimini kendinize ayırın. Yani Uyuyacağınız saatten bir saat öncesini uykuya hazırlık aşaması olarak kendinize ayırın. Bu bir saat içerisinde hem ruhen hem de bedenen dinlenebileceğiniz şeyler yapın. Burada örnek verecek olursak eğer kitap okumayı seviyorsanız kitap okuyun yada izlemeyi sevdiğiniz bir program yada dizi varsa onu izleyin. Yani bu son bir saat içerisinde sizi rahatlatacak şeyler yapmaya özen gösterin.
 2. Yatağa girip uyumaya başlamadan önce vücudunuz artık yorgun bir hale gelince vücudunuzda bulunan stres hormonu krizotil azalır. Bu yüzden yatağa geçtikten sonra hala bir şeylerle ilgilenmeye devam etmeyin. Bu vücudunuz için ağır bir yük olacaktır. Yani yatağa geçtikten sonra ilgilendiğiniz her şeyi bir kenara bırakıp artık uykunuza odaklanın.
 3. Yatak odanızın ışığı uyku açısından çok önemlidir. Güzel bir uyku uyumak istiyorsanız yatak odanızda loş bir ışık olmalı.
 4. Uyku için özel kıyafetler. Bu en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri. Uyumak için kullandığınız giysileriniz olmalı. Gün boyu üzerinizde olan ya da spora gittiğinizde giydiğiniz eşofmanlarla yatağa girip uyumayı sakın düşünmeyin.
 5. Vücudunuzun ihtiyacı olan ortalama uyku saati dışına çıkmamaya özen gösterin. Fazla uykuda, az uykuda vücut için çok zararlıdır.

 

Uykusuzluğun En Belirgin Nedenleri

Bazen uzun süre uyumamamıza rağmen hala uykumuz gelmemektedir. Ve bazı durumlarda bu vücut için bir alışkanlık haline gelerek kişinin tamamen dengesini bozabilmektedir.

Peki vücudumuzu uykusuz bırakan bu nedenler nelerdir ?

 1. En çok bilinen uykusuzluk nedenlerden biri kafein tüketimidir. Cafein tüketimi uykusuzluğa neden olur.
 2. Alkol ve nikotin tüketimi uykusuzluğun başlıca sebeplerinden biridir.
 3. Uykunuzu kaçıran stresten uzak durun. Stres uykunun en büyük düşmanlarındandır.
 4. Bazi ilaçlar yan etkilerinden dolayı uykunuzu kaçırabilir. Kullandığınız bazı ilaçlardan sonra eğer uykunuz gelmiyorsa bunun sebei muhtemelen bu ilaçlardır.
 5. Psikolojik sorunlarda yine stres gibi büyük uyku sorunlarına sebep olabilmektedir.
 6. Uyku düzensizliğine alışma da yine bu sebeplerden biridir. Bu yüzden uyku düzeniniz birkaç günlüğüne bozulduğunda bunu alışkanlık haline getirmeden düzenli uyku moduna geçmeye başlayın.

Uyku Sorununu Çözmek İçin Neler Yapılmalı

Uyku Sorununu Çözmek İçin Neler Yapılmalı

Düzensiz bir uykuya kendinizi kaptırırsanız bu böyle gider ve uyku düzeniniz içinden çıkılmaz bir hale gelir. Bu yüzden eğer düzensiz bir uykunuz varsa hemen bu olaya müdahale ederek uykunuza bir çekidüzen vermeniz gerekir.

Peki ya uyku problemini çözmek için yapılması gerekenler nelerdir ?

 1. Vücudunuzu dinç tutabilmek için spor yapın.
 2. Geçe uyuma ve sabah uyanma saatlerine özen gösterin ama gece farklı bi saatte uyursanız bile uyanma saatinizi değiştirmeyin.
 3. Bitkisel çayları daha sıklıkla kullanın
 4. Alkol, nikotin ve kafein kullanımızı mümkün oldukça azaltın
 5. Eğer imkanınız varsa her gece uyumadan önce ılık bir duş alın
 6. Uyduğunuz odanın sıcaklığı ne çok fazla nede çok az olmalıdır. Orta sıcaklıkta bir odada uyuyun
 7. Gece uyanırsanız ve uyandıktan sonra uykunuz kaçarsa çok oyalanmadan bir bardak ılık su için ve uyumaya devam edin
 8. Münkün oldukça kendi yatağınız dışında bir yatakta uyumayın ve yastık seçimi yaparken kendi istediğiniz şekilde bir yastık seçimi yapın
 9. Yatak odanızın renkleri sevdiğiniz renkler olmalı
 10. Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin zaten uyuyamazsınız yoksa J
 11. Akşam yemeğini yatmadan 3-4 saat önce yiyin ve akşam yemeklerinde mümkün oldukça hafif yemekler yemeye özen gösterin
 12. Eğer gündüz çok fazla uyku bastırırsa bir saat uyumayı deneyin
 13. Bir yastığı en fazla iki yıl kullanın yani en fazla iki yılda bir yastığınızı değiştirmeyi unutmayın
 14. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yatak odanızda loş bir ışık kullanın

Bir önceki yazımız olan Yeni Nesil Musluk Batarya Modelleri başlıklı makalemizde 2021 Yeni Nesil Musluk Batarya Modelleri, en güzel musluk modelleri ve Musluk Bataryası hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu