Genel

Japon dekorasyonu 20 görsel ve fikir

Japon dekoru, minimalist zarafeti, dinginliğe odaklanması ve doğa ile uyum arayışıyla bilinir. Japon estetiği ve felsefesinden ilham alan bu dekorasyon, evinizi sakin ve dengeli bir alana dönüştürebilir. Dekorunuza biraz Japon dinginliği katmak istiyorsanız, işte size ilham verecek bazı fikirler.

Mekandaki Zen nitelikleri, açık alanlar, doğal malzemeler ve nötr renk paleti, hepsi Doğu medeniyetinin özellikleridir.

japon dekorasyonu

Kaçırma:
7 adımda bir ZEN bahçesi nasıl yapılır?
Minimalist Dekorasyon – kolay fikirler ve fotoğraflar
Modern rustik evler – dekorasyon fikirleri ve fotoğraflar

Açık ve net alanlar

Bu stili evinize taşımak istiyorsanız, başarmanız gereken ana noktalardan biri budur. Japon dekorasyonu açık ve net alanlarla karakterizedir. Mobilya ve gereksiz nesnelerin birikmesinden kaçının.

Kolayca hareket etmek için yeterli boş alan bırakan minimalist ve işlevsel bir düzenlemeyi tercih edin. Bu, enerjinin serbestçe akmasını sağlar ve ortamda bir sakinlik duygusu yaratır.

Mobilyalar düz çizgilerin hakim olduğu geniş mekanlar yaratacak şekilde düzenlenmelidir.

012

004

doğal ve organik elementler

Doğa, Japon dekorasyonunda temel bir rol oynar. Doğayla bağlantılı sakin bir ortam yaratmak için ev bitkileri, bambu dalları, taşlar veya su çeşmeleri gibi doğal unsurlar ekleyin. Ayrıca tatami hasırlar veya pirinç samanı (shoji) duvar kaplamaları Japon esintisi katan otantik detaylardır.

Japon tarzı mobilyalar

Japon tarzı mobilyalar sade, zarif ve işlevseldir. Şilteler veya alçak yataklar gibi alçak mobilyaları ve Japon çay masası gibi alçak masaları tercih edin. Sıcak ve organik bir görünüm sağlayacak mobilyalar için açık tonlarda ahşap veya bambu gibi doğal malzemeler kullanın.

Japon işçiliği ve minimalist detaylar

Japon dekorasyonundaki detaylar ve işçilik basit ama anlamlıdır. Özgünlük ve güzellik dokunuşu eklemek için duvarlarda seramik vazolar, lake ahşap kutular, çay kaseleri veya Japon sanatı gibi dekoratif öğeler kullanın.

Bazı karakteristik Japon parçalarının birleşimi

Oryantal uygarlığın otantik bir parçasını getirmek, mekanınıza dekorasyonda bir özgünlük dokunuşu verecektir.

Geniş alanları kaplamak için zemine hasır tatami yerleştirme olasılığını düşünün. Japon dekorasyonunun karakteristik bir halı stilidir.

Japon dekorasyonunda doğal malzemeler

Bambu ağacı gibi malzemeler ve demir gibi koyu metaller, evdeki Japon estetiğini temsil eden unsurlardır. Mutfak, banyo ve ana oda gibi mekanlar için idealdir.

Bambu parke zeminler, kaldırım taşı veya nehir taşı vurgulu duvarlar ve mimarideki temiz çizgiler, mekanlarda Japon estetiğini mükemmel bir şekilde taklit edebilir.

Mobilya, sade çizgiler ve yatay görünüm ile minimalist olmalıdır.

doğa ile bağlantı

İç teraslar, doğa ile bağlantı kurma imkanı sağlar; Eve bir uyum ve iç huzur dokunuşu iletmek için bitki örtüsü, kayalar, çeşmeler ve diğer doğa unsurlarının nerede kullanılacağı.

Japon dekorasyonu, ilham kaynağı olan (kökleri binlerce yıl öncesine dayanan) geleneklerin çekiciliği, önemli sayıda insanı stil tutkunu haline getirdiği için modern dekorasyonda önemli bir yer edinmeyi başarmış bir tarzdır.

Ana ilhamlarından bazıları denge, düzen ve doğa zevki arasındaki uyumdur.

Meditasyon ve dinlenme alanları

Japon ilkelerini takip ederek evinizde bir meditasyon köşesi veya dinlenme alanı oluşturun. Oturup meditasyon yapabileceğiniz veya sadece rahatlayabileceğiniz sessiz bir yer yaratmak için yer minderlerini (zabuton) ve meditasyon minderlerini (zafu) kullanın. Sakinlik hissini ve doğayla bağınızı vurgulamak için tütsü ve saksı bitkisi içeren alçak bir masa yerleştirebilirsiniz.

Sürgülü kağıt kapılar (shoji)

Sürgülü kağıt kapılar (shoji), Japon mimarisinin ikonik bir özelliğidir. Mümkünse, evinize otantik bir Japon hissi vermek için geleneksel kapıları shoji ile değiştirmeyi düşünün. Bu yarı saydam kağıt kapılar, ışığın geçmesine izin verir ve mekanda hafif ve havadar bir his yaratır.

Zen sanatı ve kaligrafi

Maneviyat ve tefekkür dokunuşu eklemek için duvarlara Zen sanatı ve Japon kaligrafisini ekleyin. Doğal manzaralar içeren resimler, bambu resimler veya ilham verici ifadeler içeren kaligrafi popüler seçeneklerdir. Bu sanat eserleri odak noktası görevi görebilir ve mekanlarınıza güzellik ve dinginlik katar.

düzen ve minimalizm

Japon dekorasyonunda düzen ve organizasyon kilit unsurlardır. Alanlarınızı düzenli tutun ve dağınıklıktan uzak tutun. Her şeyi yerinde tutmak için sağduyulu ve pratik saklama çözümleri kullanın. Gömme dolaplar, hareketli raflar ve minimalist saklama kutuları, düzenli ve uyumlu bir ortam elde etmek için mükemmel seçeneklerdir.

Minimalizmin sloganı, eve yumuşak ve temiz bir görünüm vermek için yumuşak renkleri ve doğal malzemeleri uyum içinde yerleştiren Japon estetiğinden kaynaklanmaktadır.

Japon stili, günümüzün telaşlı rutinlerine karşı bir merhem olarak ortaya çıkan harika bir saflık ve bütünlük duygusu taşır. Ona hayat veren unsurların gizemi ve egzotikliğinin sağladığı ekstra tada sahip olmanın yanı sıra.

Bu tarz dekorasyonun sağladığı tüm bu dinginlik, varlığımıza kolayca aktarılan mekanlara huzur ve uyum sağlayan popüler Zen geleneğinde veya dininde yatmaktadır.

Basit çizgiler, net ortamlar ve çok iyi doğal aydınlatma, stile özgü iç mekanlarda en çok öne çıkan özelliklerden bazılarıdır.

Yumuşak ve doğal aydınlatma

Japon dekorasyonundaki aydınlatma yumuşak ve doğaldır. Doğal ışığın girmesine izin vermek için hafif, şeffaf kumaş perdeler kullanın. Ayrıca pirinç kağıdı (akari) gölgeli zemin lambaları veya yumuşak, dağınık ışık yayan sarkıt tavan lambaları tercih edin.

Doğal ve nötr renkler

Japon dekorasyonundaki renk paleti, doğal ve nötr tonlara dayanmaktadır. Sakin ve dinlendirici bir ortam yaratmak için beyaz, bej, gri ve kahverengi gibi renkleri tercih edin. Bu gölgeler, sakinlik ve doğa ile uyum duygusu sağlar.

Karakteristik renk yelpazesi şüphesiz toprak tonları ile ahşap ve taş tonlarından oluşuyor; böylece dekorasyondaki her şey mükemmel bir dengeye oturur.

japon dekorasyonu

Japon dekorasyonu sadelik, uyum ve doğa ile bağlantı üzerine kuruludur. Bu fikirleri takip ederek, sizi rahatlamaya ve iç huzuru bulmaya davet eden sakin ve dengeli bir ev yaratabilirsiniz. Kendinizi Japon estetiğine kaptırın ve günlük yaşamınıza getirdiği güzelliğin ve dinginliğin tadını çıkarın!

Bir önceki yazımız olan Fransız dekorasyonu - romantik fikirler ve resimler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu