GenelMobilya

Mobilya Çiziği Nasıl Kapatılır

Merhaba arkadaşlar, ev dekorasyonlarımızın incisi olan ahşap ürünlerde bazen istemediğimiz şekilde çizikler oluşabilir. Bizde bu sizlere mobilya çiziği nasıl kapatılır makelemizde bu üzücü ahşap ve mobilyaçiziklerini nasıl kapatacağınız hakkında bilgiler paylaşacağız.

mobilya-cizikleri

Ev taşıma esnasında, çocuklarımız oyun oynarken, evde beslediğimiz evcil hayvanlar oyun oynarken ve benzeri bir çok durumda mobilyalarımızda ufak yada büyük çizikler oluşabiliyor. Bunların çok fazla derin olmayanları basit yöntemlerle kapatılıyoken derin olanlarını da kapatma yöntemleri elbetteki vardır. En sevdiğiniz mobilyalarınızda bazen ufak tefek çiziklerle karşılaşabilirsiniz. Bunların mobilyanızın estetiğini bozmasına izin vermeyin sizlele paylaşacağımız pratik yöntemlerle bu çiziklerin üstesinde gelin.

Mobilyanız üzerindeki çizikleri kapatmaya başlamadan önce çizik olan bölgeleri iyice temizlemeniz gerekmektedir. Bu bölgede leke yağ ve benzeri hiçbir pislik kalmamalıdır. Eğer çizik kapatma işleminden önce çiziklerin olduğu bölgeyi iyi bir şekilde temizlemezseniz çizikleri kapatma işleminde de istediğiniz sonuçları alamazsınız. Ayrıca eklemek istediğimiz bir başka husus ise bu temizliği yaparken bulaşık deterjanı yada benzer bir hafif deterjan kullanmanızdır. Yine hafif bir bezi hazırladığınız bu deterjana batırarak bölgeye uygulayın ve bu temizleme işlemini yaptıktan sonra bölgenin iyice kurumasını bekleyin.

 

Mobilyamız üzerindeki tüm kirleri temizledikten ve mobilyamız iyice kuruduktan sonra mobilya üzerindeki çizikleri temizleme işlemine geçebiliriz.

Mobilya Çiziklerini Kapatma Yöntemleri

Bunlardan sizin için ev kolay olanı sanırım ceviz içi ile mobilya çiziklerini gidermek olacaktır. Evet yanlış duymadınız, mobilya çiziklerini bir ceviz ile giderebilirsiniz. Ceviz içini alıp mobilyanız üzerinde çizik olan bölgeye 15-20 defa sürterseniz mobilyanız üzerinde derin olmayan çizikleri gidermiş olursunuz.

ceviz-ici-ile-mobilya-cizigi-giderme

Yukarıda örnek bir ceviz içi ile kapatılan bir mobilya çiziği örneği  görebilirsiniz. Ceviz cila özelliği sayesinde çok fazla derin olmayan mobilya çiziklerini kolaylıkla kapatabilmektedir.

Farklı ve kolay diğer bir yöntem ise poşet çay ile mobilya çiziklerini gidermedir. 

poset-cayla-mobilya-cizigi-kapatma

Daha önce duymayanlar için bu da çok tuhaf bir yöntem olarak gelebilir ama başarılı yöntemlerden biride budur. Bir adet demlik çay yada poşet çayı alıp bir bardağa koyun ve üzerinde 2 su kaşığı sıcak suyunuzu ekleyin.bir süre beklemede kalsın ( 3-4 dakika ). Mobilyanızın tonuna göre bu bekleme süresini kısaltıp uzatabilirsiniz. Mobilyanızın tonu koyu ise eğer bu süreyi biraz uzatın açık ise eğer 2 dakika bile işinizi görecektir. Bekleme süresini geçtikten sonra bir parça pamuğu alıp suyun içine batırın. Pamuğunuz suyu iyice emip sindirdikten sonra çizik olan bölgeyi pamukla silmeye başlayabilirsiniz. Bir kaç defa pamukla bu bölgeyi sildikten sonra kağıt bir havlu alarak çiziğin etrafına pamuktan sinen çayı silin. Böylelikle çiziğin etrafında leke de bırakmamış olursunuz.

mobilya-cizigi-nasil-kapatilir mobilya-cizigi-kapatma

Alternatif yöntemlerden biri de hazır kahve ile mobilya üzerindeki çizikleri kapatmadır. 

kahve-ile-mobilya-cizigi-kapatma

1 yemek kaşığı hazır kahveyi alıp bir kaseye koyun ve üzerine krema kıvamına gelecek kadar su ekleyin. Ayrıca ekleyeceğiniz bu su sıcak olmalıdır. İyice karıştırıp krema kıvamını elde ettikten sonra yine çay yönteminde yaptığımız gibi pamuğumuzu bu karışıma batırıyoruz ve çizik olan bölgeye uygulamaya başlıyoruz. Daha sonra yine elimize temiz bir kağıt havlu alarak çiziğin etrafını iyice siliyoruz.

Mobilya çiziklerini kapatmak için bu evdeki imkanlarla uygulayacağımız yöntemler dışında daha profesyonel yöntemler de vardır. Bunlardan en etkilisi ağaç cilası ile mobilya çiziklerini kapatmaktır.

Ağaç cilasının etkisi sadece mobilyanızdaki çizikleri yok etmek değil bir çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;
Mobilyalarınıza veya ahşabınıza canlılık kazandırır, mobilya ve ahşaplarınız üzerindeki çizikleri kapatmaya yarar, mobilyanızın tozlanmasını geciktirir, mobilyanızı parlatır, işlenmiş kirleri kolay bir şekilde yok eder.

Peki bu mobilya cilası mobilyalara nasıl uygulanır. 

  • Bu cilaların 2 çeşidir vardır. Bunlardan biri sprey cila modeli öbürü ise sıvı cila modelidir. İkisini uygulamakda oldukça basittir. Sprey cila modelini yüzeye 15 santimetre uzaktan sıkın ve sıktıntan hemen sonra kuru ve yumuşak bir bezle damar doğrultusunda kurulayın. Sıvı cila modelini ise kuru ve yumuşak bir beze bir miktar dökün yine damar doğrultusunda silmeye başlayın bu silme işlemini kurulayana kadar yapmaya devam edin.
  • Mobilya cilasını uygularken dikkat etmeniz gereken noktalar.
  • Bölgenin iyice temiz olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • Bölgeyi sileceğiniz bez kuru ve yumuşak olmalıdır.
  • Cilayı çok miktarda kullanmayınız
  • cilanız iyice kuruyana kadar silme işlemini damar doğrultusunda uygulamaya devam ediniz.

Mobilyanız üzerindeki çiziklerden kurtulmanın diğer yolları

  • Mobilyalarınız üzerinde derin çizikler varsa bu çizikleri bal mumu yada uyumlu bir renkte mum boya uygulayarak üzerini de cilalayarak kurtulabilirsiniz.
  • Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz çizik giderini kalemler bulunmakta. Bunları çiziğin üzerine uygulayarak mobilya üzerindeki çizikleri giderebilirsiniz.
  • Yöne ince çizikler için mobilya rötuş kalemi kullanarak mobilyanız üzerindeki çizikleri kapatabilirsiniz.
  • Yine derin olan mobilya çizikleriniz için piyasada bulabileceğiniz ahşap dolgu kalemlerinden kullanabilirsiniz. Yada buna alternatif olarak ahşap dolgu macunu da kullanabilirsiniz. Ahşap dolgu kalemini çizik olan yeri dolduruncaya kadar ileri geri şeklinde hareket ettirerek sürün.

Bir önceki yazımız olan En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları başlıklı makalemizde En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları, ev dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmek gerekir ve ev dekorasyonunda en çok yapılan hatalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu