Genel

Küçük genç odaları – Küçük alanlar için fikirler

Odanız küçükse ve içinde yatak, çalışma masası, bir veya birden fazla raf ve dolap gibi ihtiyacınız olan her şeyin olmasını istiyorsanız ve küçük olduğu için sizin için imkansızsa, işte size vereceğimiz küçük genç yatak odalarını dekore etmenize yardımcı olacak ve size ilham verecek bir dizi fikir.

Bir gencin kendi alanı fazlasıyla önemlidir, çünkü buranın kendi kuralları, eşyaları ve dekorasyon biçimleriyle kendilerinin olduğunu söyleyebilmeleri gerekir.

küçük gençlik odaları

Bu nedenle, çocuğunuza ne kadar küçük olursa olsun, ondan iyi bir yardım alarak kendi yatak odasını sağlayabilirseniz, ortaya mükemmel bir dekorasyon çıkacaktır. Ve yatak odası küçükse, aşağıda vereceğimiz bazı fikirler ilginizi çekecektir.

İlham için daha fazla fikir:
Genç odası dekorasyonu – genç odaları
Küçük yatak odaları – tasarım, mobilya ve dekorasyon fikirleri
Çocuk odaları için 30 dekorasyon fikri ve görseli

Küçük genç odaları için renkler

Yatak odası küçükse beyazın tek seçeneğiniz olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, rengi seviyorsanız, alanı ezici göstermeden onu birleştirmenin yolları vardır.

Doğru kullanıldığında, küçük bir odadaki koyu renkler, alanın büyüklüğünü kamufle edebilir. Rahatlatıcı ya da sıcacık bir mekanda olduğunuzu hissettiren renkleri kullanabilirsiniz. Kırmızı renk bile çok iyi çalışabilir. Duvarın rengiyle eşleşen veya onu tamamlayan mobilyalar, perdeler ve aksesuarlar seçin.

Açık ve parlak renkler

Beyaz, küçük bir yatak odası için geniş ve pratik bir seçenektir. Alanı çok küçük göstermekten kaçının. Beyaz veya açık renklerin kullanılması, alanı aydınlatmak için geniş alanların veya pencerelerin yokluğuyla mücadele eder.

Küçük yatak odanızın soğumasını veya karakter eksikliğini hissetmesini önlemek için, farklı dokular ve farklı tonlarla beyazı kaplayın. Fotoğrafta gördüğümüz gibi, pembe unsurların ve metal bir tavan lambasının basit bir şekilde eklenmesi, odayı sterilden şık hale getiriyor.

Beyaz, küçük bir yatak odasında iyi görünebilir, ancak her odayı soğuk hissettirebileceğinden katı beyaz konusunda dikkatli olun. Krem, tereyağı veya fildişi gibi yumuşak tonlar ve gri, yeşil, mavi ve hatta pembe tonlarında beyazlar iyi seçimlerdir.

En sevdiğiniz renkteki aksesuarlarla süsleyin. Beyaz genellikle küçük bir oda tavanı için en iyi seçimdir. Bununla birlikte, tavanın daha uzun görünmesi için çok soluk bir mavi de iyi bir seçimdir.

mavi veya yeşil

Mavi ya da yeşili tercih ederseniz derin nötr tonlarla kombinleyebilir, aynı rengin farklı tonlarını pervazlarda, zeminlerde, halı ve perdelerde kullanabilirsiniz. Bu, yatak odasına daha birleşik bir his kazandırmaya yardımcı olacaktır. Kömür ve taupe gibi bazı çok derin renkler, alanı görsel olarak genişleterek açıların gözden kaybolmasına neden olur.

Işığı mekana geri yansıtmak için parlak renkleri de seçebilirsiniz. Dekorasyonda yaygın olarak kullanılan bir diğer numara da yatak başlığı duvarını zeytin yeşili gibi koyu bir renge boyayarak odak noktası oluşturmak ve dikkati yatak odasının büyüklüğüne çekmektir.

Ancak yatağın yan duvarlarından birini daha koyu bir tonda da boyayabilirsiniz, bu görsel olarak onu geri çekecek ve alan daha büyük görünecektir.

Tavan ve duvarları aynı renge boyarsanız, odanın sınırları görsel olarak kaybolacak, bu da ferahlık hissini destekleyecektir.

nötr tonlar

Bej veya açık gri gibi nötr tonlar, küçük odalar için sıklıkla tercih edilen bir renktir. Bu renkler görsel olarak duvarı arka plana çekerek odanın daha büyük görünmesini sağlayabilir ve odadaki aksesuarlara daha fazla dikkat çekebilir.

renkli aksesuarlar

Duvarlar ve yatak için parlak bir renk kullanabilir, küçük odaya derinlik hissi vermek için parlak renkler kullanabilirsiniz.

Küçük genç odaları için mobilyalar

katmanlı mobilya

Katlanır yatakları veya kanepeleri veya çok katlı mobilyalarla deneyebilirsiniz, çünkü bu iki kat alan avantajı sağlar. Örneğin merdivenle çıkılan üst kısmında bir yatağımız var. Böylece aşağıda kalan boşluk bir masa yerleştirmek için kullanılır. Bu sayede yatak ve çalışma masası yatak odasında aynı alanı kaplar.

Bu, küçük genç odalarını dekore etmek için başka bir harika seçenektir: duvara bir yatak yerleştirin ve raflar veya bir dolap yerleştirmek için ondan tavana kadar kalan alandan yararlanın.

Aşağıda bir koltukta katlanır bir yatak görüyoruz. Duvarlarda tavandan tabana dolaplar vardır.

katlanır yataklar

Aşağıda gördüğümüz gibi yükseltilebilen ve çekmecelerin ve rafın bir parçası haline gelen katlanır bir yatak, çok fazla alan tasarrufu sağlar ve aynı zamanda çok dekoratiftir.

çok işlevli mobilya

İlk nokta olarak yatak odası, kapı, pencere ölçülerini almalısınız; Bu sayede odanın ölçülerine uygun olmayan mobilya satın almaktan tasarruf etmiş olursunuz. Hemen ardından, ne zaman bir yatak, bir gardırop, bir masa ya da başka bir şey seçerseniz seçin, çok işlevi, bir alan kullanım mekanizması olarak düşünmelisiniz. Denizci yatağı, ekstra depolama için içi boş mini koltuklar, tavana kadar raflar ve diğerleri.

Yatak odası olması, sadece uyumak için olması gerektiği anlamına gelmez. Diyagramınıza, sessizce çalışabileceğiniz bir masa yeri koymalısınız. En iyi doğal ışık alan konumu seçin, çalışma için öncelikli bir alan gerekir.

Akılda tutulması gereken bir diğer şey de, tüm mobilyaların duvara yaslanmasına çalışmak, bu alanın daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır. Aşağıda göreceğimiz gibi bir duvarda yatak, çekmece, dolap ve raflar sunan mobilyalar var.

14

küçük yataklar

Küçük bir odada birkaç metrelik ekstra alan hayati olabilir. Hacimli bir yatak yer kaplayabilir.

Sandıklı yatak platformu

Yeni bir yatak arıyorsanız, ek depolama için altında çekmeceli bir platform oluşturmayı düşünün.

yüzen raflar

Çok yönlü hareketli raf, küçük bir yatak odasında birçok yararlı şekilde çalışabilir. İşte bazı fikirler:

– Komodinin değiştirilmesi
– Kapının yanında bir giriş masası
– Bir raf
– Giysileri ve aksesuarları barındıran modern renkli kutu koleksiyonunu saklayabileceğiniz bir yer
– Portatif masa

Bir duvar dolabı kurun

En ucuz seçenek değil, ancak bir duvarın tamamı boyunca sığ dolaplar yerleştirmek, klostrofobi hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Küçük genç yatak odaları için diğer fikirler

Yatak odanızı rahat ve rüya gibi bir cennete dönüştürmek için size daha pratik fikirler ve akıllı dekorasyon ve saklama teknikleri gösteriyoruz.

Bir Odak Noktası Oluşturun

Her odanın bir odak noktasına, bütünün çıplak gözle görülemeyeceği bir hiyerarşi oluşturan çarpıcı bir yere ihtiyacı vardır. Çoğu zaman odak noktası, güzel yastıklarla geliştirilebilen yatağın başıdır.

Küçük bir alanda göz pencereye de çekilebilir. Bu iki güçlü unsurun dikkat çekmek için rekabet etmesine izin vermek yerine, uyumlu bir karışım için yatağı pencerenin önüne yerleştirin. Veya bir öğeyi – yatak veya pencere – nötr bir şekilde giyin, böylece biri geride durur ve diğeri sahneyi alabilir.

alanı açık tut

Mümkün olan en büyük yatağı satın almak cazip gelebilir. Ancak bunu küçük bir alanda yapmak, alanı daha da dar hissettirme eğilimindedir. Altında sandık bulunan bir platform gibi odayı boğmayan alçak bir yatağı tercih etmek daha iyidir.

Akıllı depolama kullanın

Dar alanlarda, her inç kare potansiyel depolama alanıdır. Elbette, kazak kutularını yatağın altına saklayabilirsiniz, ancak kutuları yatağın altına saklamak için uzun bir yatak örtüsü kullanmayı unutmayın.

Fazladan giysi veya ayakkabı saklamak için pencerenin altına bir sedir yerleştirin. Çekmece alanı kazanmak için bir komidin kullanın. Çok düzenli olarak dolaptan en iyi şekilde yararlanın. Ve duvarda raf asabileceğiniz bir alan bulun.

Yatağı duvara yaslayın

Çoğu yatak odası, yatağı duvara yaslar. Alanı en üst düzeye çıkarmak için yatağı bir duvara veya köşeye yerleştirin. Daha rahat bir uyku alanı yaratılacak ve daha fazla boş alanın keyfini çıkaracaksınız.

minimalizm

Sadece tercih ettiğiniz temel eşyaları kullanarak yatak odasına alan kazandırabilirsiniz. Bu alanın odak noktası inkar edilemez bir şekilde yataktır, bu nedenle geri kalan mobilya ve aksesuarları minimumda tutabilirsiniz.

Yerleşik dolaplar, sanki orada değillermiş gibi görünürken depolamayı en üst düzeye çıkarır. Oda için yeni aksesuarlar alırken, küçük bir alanda azın çok olduğunu daima unutmayın. Ve her zaman düzeni koruyun, düzenli küçük bir alan her zaman daha büyük görünecektir.

aynaları kullan

Aynalar, daha büyük bir oda yanılsaması yaratarak küçük bir alanı genişletir. Bir aynayı pencereden gelen ışığı yansıtacak şekilde konumlandırmak da mekana daha fazla doğal ışık getirmenin harika bir yoludur.

Büyük bir aynayı birleştirmenin en kolay yolu? Vücudunuzun uzunluğunda bir tane bulun ve duvara yaslayın. Delik gerekmez.

dikey olarak yakınlaştır

Zemin boyutlarınız sınırlıysa ancak yüksek tavanlarınız varsa, uyku alanı olarak bir platform ve altına saklama veya oturma alanı eklemeyi düşünün.

Ya da yatağı zemin seviyesinde ama üstüne tavana kadar uzanan raflar yerleştirebilirsiniz.

duvar kağıdı ile duvar

Odanın küçük olması sıkıcı olması gerektiği anlamına gelmez. Başlık duvarı gibi bir odak duvarı ekleyin.

Duvar kağıdı, odaların küçük ve dağınık görünmesi nedeniyle kötü bir şöhrete sahip olma eğilimindedir, ancak doğru stili ve tekniği kullanmak tam tersini yapar.

Duvar kağıdı tasarımınızı seçerken, küçük bir desen yerine büyük ölçekli bir desen seçin. Yatak takımınızı güzel yeni duvar kağıdınızla koordine ederek uyumlu bir görünüm yaratmayı unutmayın.

Küçük bayan genç odaları

Burada çok feminen, pembe, açık mavi ya da eflatun renklerde bazı örnekler görüyoruz.

Temel mobilyalara sahip olduğunuzda ikinci aşamaya geçmelisiniz: boyama ve dekorasyon. Yatak odasının etrafında döndüğü bir tema olması tavsiye edilir, bu bir müzik grubu, bir spor ya da ne istersen olabilir.

Duvarları boyamak için koyu renklerin daha küçük bir oda hissi verdiğini, açık renklerin ise alanı genişlettiğini unutmayın. Geri kalan mobilyalar, lambalar, tablolar veya posterler gibi şeyler, eğildiğiniz tasarıma göre seçilecektir.

Bir önceki yazımız olan Modern yatak odaları - fotoğraflar ve trendler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu