AksesuarDekorasyonMobilya

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Merhabalar, Evimizdeki bütün eşyalar evimizin havasını oluşturduğu için her birine ayrı özen gösteririz. Peki her eşyanın bizde anlamlı olduğunu düşünürsek farklılık yaratacağımız eşyaları nasıl değiştirebiliriz. Artık neredeyse herkesin evinde dönüştürülmüş ya da el işi olan ahşap dekorasyon ürünleri ya da eşyalar mevcut. Ahşap boyama sanatı olarak da adlandırabileceğimiz bu alan halk eğitim merkezlerinde ya da özel kurslarda daha yaygın olarak öğretilmeye devam ediyor. Ahşap Boyama Nasıl Yapılır? sorusu oldukça merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Basit teknikler ve uygulamalarla ahşap boyamayı öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz.

Ahşap boyama için araştırma yapıyor ve siz de eşyalarınızı yenilemek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre. Her iş gibi ahşap boyamanın belirli teknik özellikleri var. Ahşap boyama teknikleri nelerdir hangi malzemelerle yapılmalıdır gelin birlikte bakalım.

Eğer evinizde atmaya zaman bulamadığınız, artık işe yaramadığını düşündüğünüz eşyalarınız varsa bunlar için küçük bir beyin fırtınası ve araştırma yaparak onları daha şık malzemelere dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Ahşap boyama nasıl yapılır öğrenip uygulayabilirseniz oldukça eğlenebilir ve eski beğenmediğiniz mobilyalarınız harika ürünler haline getirebilirsiniz. Mesela evinizde sehpa olarak yıllarca kullandığınız ama artık atmak üzere olduğunuz bir ürünün tepesini, zevkinize göre boyayıp farklı desenler oluşturup boyayabilirsiniz. Ya da bambaşka bir yerde kullandığınız bir ahşabı, ihtiyacınız olan çok farklı bir malzemeye dönüştürebilirsiniz. Aslında bunların hepsi sizin ürünleriniz ve ihtiyaçlarınızla alakalıdır. Önemli olan atmak üzere olduğunuz ahşap malzemenizi değerlendirmek isteyip istemediğinize karar vermeniz, sonrasında çözüm yolunu bulacağınıza inanıyoruz.

Belki de siz eşyalarınıza sadece boyamak yerine, farklı motifler yaparak daha dekoratif hale getirmek isteyebilirsiniz. Bunun için peçete ya da kâğıttan transferler gerçekleştirerek eşyalarınızı dönüştürebilirsiniz. Tabi bu transfer tekniğini kullanabilmek için öncelikle biraz tecrübe sahibi olmak gerekli. Boyama tekniklerini öğrendikten sonra siz de transfer tekniğini kullanarak harikalar yaratabilir, mobilyalarınızı çok farklı kimliklere dönüştürebilirsiniz. Evinizde uzun zamandır kullanmadığınız ya da eskiyen mobilyalarınız varsa onları bu şekilde dönüştürebilir ve evinizin çok farklı bölgelerinde kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz mobilyanın pürüzsüz hale gelebilmesi için öncelikle eşyanızı zımparalayın. Daha sonra üzerine astar çekin. Astar sonrası yine pürüzsüz bir yüzey için ince zımparayla boyadığınız alanı tekrar zımparalayın. Boya ve vernik seçerken nasıl bir bitiş istediğinize göre seçim yapmalısınız. Parlak ya da mat boyalar seçebilir, eskitme, kumlu, çatlak görünümlü desen gibi yüzeyler oluşturabilirsiniz. Her bir görüntü için özel boya seçmeli ve uygulamayı da boyanın özelliğine göre yapmalısınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey boyanın uygulama ve incelte talimatlarına harfi harfine uymaktır. Tabi ki ilk olarak boyanızın ahşap yüzeylere uyumlusunu almak. Duvarları boyadığınız su bazlı boyalar ahşaplar için uygun olmayabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları başlıklı makalemizde Doğal ev dekorasyonları, Ev Dekorasyonları ve Modern ve Rustik Ev Dekorasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu