Oturma Odası Dekorasyonu

Alfemo Oturma Odası Dekorasyonu

Alfemo Oturma Odası Dekorasyonu

Alfemo Oturma Odası Dekorasyonu

Alfemo Oturma Odası Dekorasyonu; Dekorasyon, dekoratörün doğal veya öğrenilmiş yeteneğine, içgüdüye, ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu bilmek için alanları nasıl okuyacağını ve dinleyeceğini bilmek üzerine kuruludur. Evet, tüm bunlar doğru, birçok insanda olduğu gibi yıllar içinde veya doğal olarak kazanılan bir tür yetenek gerektiriyor. Ama elbette dekorasyonda da herkes için bir takım evrensel kurallar ve parametreler var ki bu bahsettiğim yeteneğe sahip olmaya gerek kalmadan uygulandığında mekanlara denge ve ahenk kazandırıyor. Ve bu kurallar, daha doğrusu bazıları, bu makalede göreceğimiz oturma odalarının dekorasyonuna uygulanan kurallardır.

Tekzen salon dekorasyonu
Tekzen salon dekorasyonu

Hiç karmaşık değiller ve hesap makinesini çıkarmanız gerekmeyecek. Ancak bu makaleyi not almanızı veya favorilerinize kaydetmenizi tavsiye ederim, çünkü bir oturma odasını veya kendi odanızı dekore etmeniz gerektiğinde bu kurallar işinize yarayacaktır. Bir oturma odasında mobilyalara bu kadar yer vermek her zaman mümkün olmayabilir ama mümkün olduğunca mobilyanın her zaman nefes almasına ve kendine ait bir alana sahip olmasına izin verin. Hedeflemek için bir ölçü istiyorsanız ve tutunacak daha somut bir şeye sahip olmak istiyorsanız, her bir mobilya parçası arasında en az 80 ila 100 santimetre mesafe bırakın.

Tekzen Oturma Odası
Tekzen Oturma Odası

Çünkü bu sayede mekanın aşırı dolu ve kalabalık görünmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca, her bir parça sadece birlikte değil, bağımsız görünecek ve gerçek güzelliği ön plana çıkacaktır. Prado Müzesi’ne gittiğinizi ve boşluksuz birbirine yapıştırılmış resimlerden oluşan bir galeri olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Her bir unsuru iyi değerlendirmek mümkün değildir. Bu önlemi almanıza izin vermeyecek kadar küçük bir odanız varsa, mümkün olduğunca nefes almalarına izin verin. Ve oturma odasını döşeyecekseniz ve küçükse, belki de daha az hacimli mobilya kullanma seçeneğini düşünmelisiniz. Daha az pratik, rahat veya işlevsel değil, sadece daha az hacimli. Estetik için asla konfordan veya işlevsellikten ödün vermeyin.

İstikbal Oturma Odası
İstikbal Oturma Odası
Alfemo Oturma Odası Dekorasyonu ve Özellikleri

Birçok oturma odasında kanepeye ek olarak, oturma alanını tamamlayan koltuk veya koltuk gibi başka koltuklar da bulunur. Ve burada da tüm seti uyumlu ve dengeli yapan bazı kurallar uygulanmalıdır. Ve kural, aralarındaki mesafedir: koltuklardan herhangi biri arasındaki mesafeyi en az 90 cm yapmaya çalışın. ve asla 3 metreyi geçmez. 90 cm’den az varsa. Her şey muhtemelen süslü görünüyor, birbirine çok yakın. 3 metreden fazla varsa, her parça bir setin parçası olmadan koymak için koyulmuş gibi görünecektir. Çok fazla bağımsızlık. Dengeli ve kanepeyle orantılı olması için sehpanın en az kanepe boyunun yarısı kadar olması gerekir.

İstikbal Oturma Odası Dekorasyonu
İstikbal Oturma Odası Dekorasyonu

3 metrelik bir kanepeniz varsa, 1,15 m. sehpa, 1,30 m. veya 1.50m. doğru olanıdır. Tam olarak ikiye bölmek için hesap makinenizi çıkarmanıza gerek yok. Ancak sehpayı seçmek için çok kaba bir referans ölçü olarak kanepenin uzunluğunun yarısına sahip olabilirsiniz. Uzunluğa ek olarak, boyunuz da önemlidir. Sehpa, mekanda uyumsuz bir etki yaratacağı için asla kanepenin oturağından çok daha yüksek olmamalı ve kanepe ile orantılı olmayacağından ve ayrıca kullanımı rahatsız edici olmayacağından çok alçak da olmamalıdır. Bu nedenle, kanepenin koltukları arasında bir yükseklik en uygunudur. Sehpa seçimine giderken bu ölçüleri uygularsanız kanepe ile orantılı olacak, bütünü dengeli görünecek ve kullanımı daha rahat olacaktır.

İstikbal oturma grubu
İstikbal oturma grubu

Bir yan sehpa ekleyecekseniz, uymanız gereken tek kural kanepeden daha derin olmamasıdır. Temel olarak, yan sehpa kanepeden daha büyük olsaydı cehennem kadar garip olurdu. hayal ettin mi? Halılar ayrı bir dünya ama ben size çok fazla karışmamak ve onları alanınıza etkili bir şekilde uygulayabilmeniz için bazı basit yönergeler veya kurallar vermeye çalışacağım. Halının boyutu, tüm koltukların ön ayakları halıdan yaklaşık 20, 30 veya 40 cm uzakta olacak şekilde halıya basmasına izin verecek boyutta olmalıdır. En azından kanepenin kenarlarında da bir şeyler kalmış olmalı. Asla kanepenin uzunluğundan daha küçük olmasın.

İKEA salon takımları
İKEA salon takımları

Burada teoriler, kurallar ve tavsiyelerle dolu kitapları kapsayan geniş bir alana giriyoruz. Ama yine de, çok şey özetlemeye çalışacağım ve size net ve özel tavsiyeler vereceğim. Oturma odasına giren tavan lambasının boyutunu seçmek için çok işe yarayan bir kural şu ​​basit işlemi yapmaktır: Oturma odanız veya kanepe alanınız ölçüyorsa, örneğin 5 metre uzunluk x 4 metre genişlik, her ölçümü 3 ile çarpın:

Gri salon takımları
Gri salon takımları

Ne kadar uzun? 5 metre. 3 ile çarpıyoruz: 5 x 3 = 15

Ne kadar geniş? 4 metre. 3 ile çarpıyoruz: 4 x 3 = 12

Şimdi ortaya çıkan iki ölçümü ekliyoruz: 15 + 12 = 27

Ve şimdi bu sonucu her zaman 2.5: 27 x 2.5 = 67.5 cm çapla çarpıyoruz ve lambanın ölçmesi gerekiyor.

Gri koltuk takımları
Gri koltuk takımları

Bu ölçü ile lambanın odanın alanı ile tam bir orantıda kalmasını sağlarsınız. Kesin ölçümü de saplantı haline getirmeyin. Oturma odanızın sonucu size 67,5 cm vermişse ve 60 cm veya 70 cm veya daha fazla veya daha az bir lamba bulursanız, bu da iyidir. Bu ölçümü kesin bir cetvel yerine bir kılavuz olarak kullanın.

Doğtaş Oturma Odası Dekorasyonu
Doğtaş Oturma Odası Dekorasyonu

Lamba ile kafamızı vurmamamız ve kendimize vuracakmışız hissine bile kapılmamamız için lambanın yüksekliği 2.15 metrenin altına düşmemelidir. Standart bir tavanınız varsa 2,40 m yüksekliğe kadar yapılır. veya 2.60 m., lambanın asılması için 30 ila 40 santimetre arasında bir mesafeniz var. Daha yüksek tavanlarınız varsa, daha fazlasının düşmesine izin verebilirsiniz. Aynı şekilde bu önlemleri de kafanıza takmayın. Oturma odanız için mükemmel bir lamba bulduysanız ve taktığınızda 2.10 metre veya 2 m’ye ulaşır. da hiçbir şey olmuyor.

Doğtaş koltuk modelleri
Doğtaş koltuk modelleri

Normalde zemin lambalarının yüksekliği yaklaşık 170 cm’dir. Uzun boylu. Kanepede oturduğumuzda abajurun az çok göz hizasında veya biraz üstünde olması ve bizi ampulün doğrudan ışığından koruması için oluşturulmuş bir önlem. Ancak koltuğun veya kanepenin yüksekliğine veya sizin yüksekliğinize bağlı olarak bu ölçü sizin için doğru olmayabilir. Bu yüzden doğru zemin lambasını seçmek için göz önünde bulundurmanız gereken şey, kanepeye oturduğunuzda ışığının doğrudan gözlerinize çarpmamasıdır. Yüksekliğe ek olarak, abajurun kendisini ve ışığı nasıl yansıttığını da hesaba katmalısınız. Kanepede oturursanız ve ampul doğrudan gözünüze çarparsa, bu iyi bir lamba değildir. Lambayı her açtığınızda oturma odanızda güneş gözlüğü takmayı pek umursadığınızı sanmıyorum, değil mi?

Bir önceki yazımız olan Filli Boya Oturma Odası Renkleri başlıklı makalemizde DYO Oturma Odası Renkleri, Filli Boya Oturma Odası Renkleri ve Filli Boya Renkleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu