DekorasyonGenel

İç Dekorasyon Stilleri

İskandinav, Minimalist İç Dekorasyon Stilleri

İç Dekorasyon Stilleri

İSkandinav İç Dekorasyon Stilleri Son yıllarda büyük güç kazanan bir trend olan İskandinav stil olarak bilinir. Bu tür dekorasyonun kökeni, yılın büyük bir bölümünde güneşli günlerin kıt olduğu Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka’dadır, bu nedenle bu ışık eksikliğinin yerini almanın bir yolu aranmıştır. Çözüm, açık renklerde ve doğa ile ilgili unsurlarda bulunarak dekorasyona eklenmiştir.

Modern İç Dekorasyon Stilleri
Modern İç Dekorasyon Stilleri

Ormanın ve dağların doğası bu tarzın ana ilham kaynağıdır, bu nedenle çoğu durumda açık gri duvarların ortasında, o uçuk bulutlu ülkelerdeki gökyüzüne benzer mobilya veya ahşap unsurlar olduğunu gözlemliyoruz.

Mobilya, ahşap renklerinin yanı sıra sadeliği ve mekana farklı bir hava katan düz çizgileri ile öne çıkıyor. Dekorasyonun geri kalanında yeşil bitkiler ve çiçek desenleri ağırlıkta olsa da son zamanlarda kare ve dikey çizgi gibi geometrik figürlerin kullanımı görülmeye başlandı. Son zamanların gözde modellerinden bir diğeridir. Kuzey Avrupa’daki kökeni, Kuzey Avrupa’ya çok benzer: az güneş alan ortamlarda evlerin içine ışık getirmeyi amaçlar, bu nedenle duvarlarda açık tonlar tercih edilir.

Şık dekor örnekleri
Şık dekor örnekleri

Bu tarzın ayırt edici özelliği, minimalizme benzeyen düzenli alanlarıdır. İskandinav stilinin amacı, huzuru, sadeliği ve sükuneti iletmektir, bu nedenle beyaz baskın renktir. Tavan, zemin, duvarlar ve mobilyalar genellikle aynı renk veya çok benzer tonlardadır. Mobilya ve dekoratif öğeler genellikle metallerle veya taş ve doğal lif tonlarıyla kombinasyon halinde bej ve gri gibi açık ahşap renklerine sahiptir. Vintage tarzı mobilyalar bu dekorda harika görünüyor.

Minimalist ve Rustik İç Dekorasyon Stilleri

Düzen hayatınızı yöneten bir şeyse minimalizm tam size göre. “Az çoktur” öncülü altında bu tarzda oluşturulan mekanlar sade ve dingindir. Zenginlik hissi veren parlak ahşaplar veya siyah mobilyalar bu tür dekorasyonun anahtarıdır. Pürüzsüz yüzeyler, cam veya abanoz baskındır. Mobilya ve az sayıda süs eşyasının duvarlardaki boyaya benzer renklerde olması olağan olmakla birlikte, siyah unsurlarla kontrast unsurlar da kullanılabilir.

Dekorasyon Stilleri 1
Dekorasyon Stilleri 1

Bu tarzın amacı, uyum, esenlik ve konfor ileten kırsal evler yaratmak için doğayı iç mekanlara getirmektir. Evin eski unsurları varsa, o karakteri korumak önemlidir. Genelde sıcak unsurlar içeren serin mekanlardır. Yani aydınlık sağlayan soğuk tonlardaki duvarlar, sıcak renklerle. Ahşap ve parke taşı zeminler ve mobilyalar favori olsa da, bu tarzda iyi çalışan çeşitli doğal malzemeler var. Temelleri ahşap, taş, kil, hasır ve seramiktir.

Modern Dekorasyon Stilleri

Yüklü dekorasyonun klasik tarzı hala yürürlükte olsa da son yıllarda modern bir dokunuş kazandırmak, zarif ve daha modern mekanlar yaratmak için tercih ediliyor. Klasik-modern, iki tür dekorasyon unsurunu bir araya getirdiği için eklektik bir tarz olarak da bilinir. Mobilya ve duvarlardaki pervazlar gibi klasik formlar korunur, ancak taş ve mermer tarafından sağlananlar gibi pürüzsüz unsurların bir dekorasyonu ile birleştirilir. Cam aksanların kullanılması oda stillerini daha da geliştirecektir.

Modern Dekorasyon Stilleri
Modern Dekorasyon Stilleri
Endüstriyel Dekorasyon Stilleri

Kentsel olarak da bilinir, büyük şehirlerdeki bir depodan veya çatı katından ilham alır. Bu dekorasyonun tarihi, 50’li yıllarda New York veya Chicago gibi büyük şehirlerde büyüme arayışındaki gençlerin, yıllar önce fabrika olan yerlerden başlamak zorunda kaldıklarını, bu yüzden bol miktarda kiriş, tuğla ve beton olduğunu anlatıyor. Bu tarz bu şekilde benimsendi ve bugün iç mimarlar, başkalarının saklamaya çalıştığı yapı malzemelerini gururla gösteren dekorasyonda bu unsurlara yöneliyor.

Endüstriyel Dekorasyon Stilleri
Endüstriyel Dekorasyon Stilleri

Endüstriyel ev dekorasyon tarzlarında kullanılan mobilyalar metal ya da demir olup üzerinde biraz paslanma görülmektedir. İşlenmemiş ahşaplar ve kaplamalar da kullanılmaktadır. Opak veya soluk renklerin olduğu bir ortama renk dokunuşu katmak için tablo, fotoğraf gibi bir veya iki dekoratif parçayı kaçırmamalısınız. Gri bu dekorasyon için favorilerden biridir. Soğukluğu veya koyu tonları önlemek için büyük bir doğal ışık akışı gereklidir.

İskandinav İç Dekorasyon Stilleri
İskandinav İç Dekorasyon Stilleri

Küçük ayrıntılarda fark yaratırlar. Narin ve yumuşak alanlar yaratmak için pembe renkler ve çiçekler baskın olduğu için tanınması çok kolaydır. Bu dekorasyon, sıcak, rahat ve zamansız bir atmosfer iletmek için duyulara hitap ediyor. Ahşap bu tip dekorasyonda çok önemlidir, ancak her zaman açık tonlarda veya beyaza boyanmıştır. Çiçekler, kokulu mumlar, kitaplıklar leylak, sarı ya da yeşil gibi pastel renkli bu mekanlarda eksik olmayan unsurlar.

Bir önceki yazımız olan Duvar Dekorasyonu İçin Muhteşem Fikirler başlıklı makalemizde Duvar Dekorasyon Fikirleri, Duvar Dekorasyonu İçin Muhteşem Fikirler ve Duvar Tabloları hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu