Genel

Buzdolabı En İyi Nasıl Temizlenir

Buzdolabı temizliği aslına bakarsanız zor birşey olmasa da uğraştırıcı olduğu için ev kadınlarını oldukça fazla yormaktadır. Bunun sebebi de genelde kadınlar buzdolaplarını sürekli değilde iyice kirlendikten sonra temizlerler.  Bunu yapmak yanlıştır buzdolabı düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Hep mikroplardan korunmak için hemde bekleyen kirler bildiğimiz üzere her zaman daha inatçı olmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlerle buzdolabının en iyi nasıl temizlenir hakkında pratik bilgiler paylaşacağız.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir

Buzdolabı temizliği yapmadan önce nelere dikkat etmemiz gerekmektedir.

 • İlk olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi buzdolaplarınızı iyice kirlendikten sonra değilde düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir. Bunun yanında buzdolabınızda en ufak leke bile gözünüze çarparsa anında silin. Çünkü yine yukarıda belirtmiştik, bekleyen her kir gün geçtikçe daha inatçı bir hale gelip temizlenmesi zorlaşmaktadır.
 • Buzdolabına yemek koyduğunuz zaman ağzını iyice kapattığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Çünkü ağzı açık olan yemekler buzdolabınızı kokutmaktadır. Aynı şekilde buzdolabınızda bulunan meyve ve sebzelerin arasında çürük varsa bunlarda buzdolabı konusuna sebep olmaktadır. Buzdolabınızdaki meyve ve sebzeleri sürekli kontrol ederek çürüyen meyve ve sebzeleri atarsanız buzdolabında kötü koku oluşmasına engel olursunuz.

En İyi Buzdolabı Temizleme Yöntemleri

Birde buzdolabı temizliği yaptığınız zaman dikkat etmeniz gereken unsurlar var.

 • Buzdolabı temizliği için belirli aralıklar belirleyeceksiniz. Mesela 2 haftada bir buzdolabınızı temizleyin ve buzdolabınızı temizleyeceğiniz zaman önceden buzdolabının fişini çekmeyi kesinlikle unutmayın.
 • Buzdolabınızı temizlemeden önce buzdolabınızın içindeki her şeyi çıkarın. Böylece buzdolabı temizliğini daha rahat ve daha iyi bir şekilde yapmış olacaksınız.
 • Buzdolabında takılıp sökülebilen tüm parçaları çıkarın ve yıkanması mümkün olan parçaları yıkayın ve yıkadıktan sonra buzdolabına koymadan önce iyice kurutun.
 • Özellikle bu parçalar içerisinde metal parçalar varsa kesinlikle tam olarak kurutmuş olduğunuzdan emin olun. Çünkü ıslak kalan metal parçalar hemen paslanmaya başlayabilirler.
 • Buzdolabınızın içini temizlerde ılık su içerisinde az miktarda deterjan koyup bununla buzdolabı temizliğinizi yapabilirsiniz.
 • Buzdolabını silerken 2 adet bez kullanın ve kullandığınız bezlerin ikisininde hem su hemde toz emici özellikte olmasına özen gösterin.
 • Sildiğiniz buzdolabını tamamen kurutmuş olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde ıslak kalan bölgelerde buzdolabı içerisinde bakteri oluşturmaya sebep olabilirler.
 • Buzdolabınızın dışını silerkende aynı işlemleri özenle uygulamaya dikkat edin.
 • Buzdolabınızı iyice temizledikten sonra bir süre kapağını açık bırakıp dolabınızı havalandırın. Böylece hem nemli kalan yerler kuruyacaktır hemde buzdolabınız içerisinde oluşmuş olan koku yok olacaktır.

Bunların yanında sizlerle nacizene bir fikir paylaşmak isitiyoruz. Buzdolabı temizlenmesinde sirke kullanımı.

Buzdolaplarınızı temizlerken ılık su içerisine deterjan kullanabilirsiniz demiştir. Eğer isterseniz deterjan yerine sirke de kullanabilirsiniz. Böylelikle buzdolabınızda oluşacak olan bakterilere de engel olmuş olursunuz.

Karbonatlı Su İle Leke Çıkarma

Karbonatla Buzdolabı Temizliği

Buzdolabınızın içerisinde yapışmış ve temizlenmesi çok zor olan lekelerle karşılaşabilirsiniz. bunları ılık suyla bi süre nemlendirdikten sonra karbonatlı su ile silerseniz daha rahat bir şekilde temizlemiş olursunuz. Buzdolabında koku oluşmasına engel olmak içinde yine karbonat kullanabilirsiniz. Ufak bir tabak içerisine bir miktar karbonat koyup buzdolabınıza koyun bu karbonat buzdolabınızda koku oluşmasını engeller.

 

Bir önceki yazımız olan En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları başlıklı makalemizde En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları, ev dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmek gerekir ve ev dekorasyonunda en çok yapılan hatalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu