Genel

Güzel ve sade küçük bahçeler

Küçük bahçelerle ne yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Çok fazla açık alanınız olmasa bile, bundan en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için birçok harika tasarım fikrimiz var.

Küçük bahçeler, küçük teraslar ve küçük teraslar, büyük alanlara göre biraz daha fazla düşünmeyi gerektirebilir, ancak en küçük arsa bile şık bir açık hava cennetine dönüştürülebilir.

küçük bahçeler

Seveceğiniz diğer öneriler:
dikey bahçeler
taş bahçe
modern bahçeler

tencere

Küçük bir bahçeden en iyi şekilde yararlanmak için en iyi fikirlerden biri saksılara dikim yapmaktır. Dekoratif bir unsur olmasının yanı sıra bitkinin fazla büyümesini engelleyecek ve kolayca hareket ettirebileceksiniz.

Mülkünüz kiralıksa, bahçeyi kazmanıza gerek olmadığı için konteynerli bitkiler yanınıza almanızı kolaylaştıracaktır.

saksıda sebze bahçesi

Kendinize ait bir bahçeniz olsun istiyorsunuz ama yeterli araziniz yok mu? Sebzelerinizi ve bitkilerinizi saksıda yetiştirmeyi tercih edin. Dikey alandan yararlanmak için kompakt çeşitleri ve tırmanıcı bitkileri seçin. Yenilebilir bir bahçe oluşturmak için saksıları raflara veya güneşli bir çıkıntıya yerleştirin.

Banklar veya koltuklar

Bahçenizdeki küçük alandan yararlanmak için mükemmel bir fikir, çiçek tarhları veya yapraklı bitkilerle dolu büyük saksılarla çevrili bir bank veya koltuk yerleştirmektir.

Buradaki fikir, bitkilerin bahçenin bölme duvarlarını veya çitlerini kaplamasıdır, bu şekilde bir ormanın veya ormanın ortasında olduğunuz yanılsamasına sahip olursunuz.

Bölmeleri ve sınırları gizleyerek, ferahlığın optik yanılsaması yaratılır.

yükseklik oyunu

Görsel ilgi yaratmak ve mevcut alanı en üst düzeye çıkarmak için bahçenizdeki farklı yüksekliklerden yararlanın. Farklı seviyelerde çeşitli bitkileri sergilemek için raflar, merdivenler veya istiflenmiş ekiciler kullanın. Bu, küçük bahçenize boyut ve derinlik katacaktır.

eğri çizgiler

Eğriler veya köşegenler, daha geniş alan yanılsaması verir. Bu, bahçe tasarımcılarının en çok kullandığı numaralardan biridir.

Geometriyi ve dik açıları kırarak, uzayın boyutu kavramı biraz kaybolur. Aşağıdaki resimlerde olduğu gibi bu fikirden yararlanın.

Aynalar ve yansıtıcı elemanlar

Aynaları stratejik olarak yerleştirerek küçük bahçenize görsel derinlik ve genişlik katın. Aynalar, daha geniş bir alan yanılsaması yaratabilir ve doğal ışığı yansıtabilir. Ayrıca, ışıltı ve hareket dokunuşu eklemek için paslanmaz çelik toplar veya su fıskiyeleri gibi yansıtıcı öğeler kullanmayı düşünün.

Aynaların alanları büyütmek için optik etkisi iyi bilinir, bu yüzden neden bu kaynağı bahçede kullanmıyorsunuz? Ayna, başka bir bahçeye açılan açık bir kapı veya pencere gibi görünecek ve size muhteşem bir açık alan hissi verecektir. Eski, ucuz aynaları kullanabilirsiniz, çok para harcamanıza gerek kalmaz.

Yürüyüş parkurları

Bitki örtüsüyle çevrili yollar genellikle bir boşluk hissi verir, çünkü bahçenin gerçek sınırlarını “kırıyorsunuz”. Ahşap, fayans veya taş kullanabilirsiniz.

dikey bahçe

Az yatay alanınız varsa, duvarlardan yararlanın ve dikey bir bahçe oluşturun. Çeşitli çiçek ve bitkileri dikmek için asılı saksılar, duvar saksıları veya modüler sistemler kullanın. Bu sadece güzellik katmakla kalmayacak, aynı zamanda yerden tasarruf sağlayacaktır.

Küçük bahçeler için yeşil duvarlar veya dikey bahçeler mükemmel bir seçenektir. Bitkilerin yetişebileceği file paneller veya dikey sulama sistemleri kurabilirsiniz. Yeşil bir dokunuş eklemenin yanı sıra, yeşil duvarlar hava kalitesinin iyileştirilmesine ve dış gürültünün azaltılmasına da yardımcı olur.

Havuzlu küçük bahçeler

Bir havuz eklemek istiyorsanız ve çok az alanınız varsa, bu görseller iyi tanımlanmış ve son derece işlevsel alanlara sahip bir bahçe elde etmenize yardımcı olabilir.

Küçük bir havuz, büyüklerin rahatlaması veya küçüklerin eğlenmesi için fazlasıyla yeterli olabilir.

Bahçenizde bir su özelliği olmasını hayal ediyorsanız ancak gölet için yeterli alanınız yoksa, bir konteyner su bahçesini düşünün. Küçük bir su çeşmesi veya hatta geri dönüştürülmüş bir kap kullanabilirsiniz. Sakin ve dingin bir ortam yaratmak için nilüfer yastıkları ve nilüferler gibi su bitkilerini ve küçük balıkları ekleyin.

tema bahçesi

Küçük bahçeniz için bir tema seçin ve uyumlu ve büyüleyici bir alan yaratın. Aromatik bitkilerden oluşan bir bahçeyi veya hatta kaktüsler ve sulu meyvelerden oluşan bir bahçeyi tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz temaya uygun bitki ve dekoratif öğeler seçerek uyumlu ve benzersiz bir görünüm elde edeceksiniz.

Çok işlevli mobilya ve aksesuarlar

Küçük bir bahçede alan çok önemlidir, bu nedenle çok işlevli mobilya ve aksesuarların seçilmesi önemlidir. Altta depolama alanı olan bankları, katlanır masaları ve hatta ek koltuk görevi gören ekicileri tercih edin. Bu, mevcut alandan ödün vermeden bahçenizin keyfini sonuna kadar çıkarmanıza olanak tanır.

küçük dekore edilmiş bahçeler

Taşlar, ahşap, fayanslar ve büyük çömlekler gibi çeşitli unsurlar kullanılarak birçok şekilde dekore edilebilirler. Aşağıdaki görselde örneğin ahşap ve kare taşlar kullanılmış, ortasında küçük bir şadırvan ile oldukça huzurlu ve ferah bir mekan elde edilmiş.

Büyük dikey saksılar, çok fazla zemin alanına ihtiyaç duymadan çok sayıda renkli bitki ve çiçek eklememize yardımcı olabilir.

Lambalar asılabilir.

Ve elbette güzel desenlere sahip rengarenk kırlentler de yaygın olarak kullanılan, etkili ve oldukça ekonomik bir başka kaynaktır.

Ateş yakmak için merkezi bir alan, geceleri eğlenmek için çok güzel bir dekoratif unsur olabilir.

Farklı seviyeler kullanmak, bir bahçeyi olduğundan daha büyük göstermenin ve çok daha ilgi çekici hale getirmenin başka bir yolu olabilir.

taşlı

Taşlar, bahçe içinde alanları belirlemek ve ayırmak için kullanabileceğiniz kaynaklardan bir diğeridir, ayrıca toprağın yağmur suyunu emmesini sağlar.

Ahşabın taşla karıştırıldığı bu bahçe türleri genellikle oldukça rahatlatıcı bir his vermektedir. Taşlar ayrıca bakım gerektirmez.

uygun aydınlatma

İyi aydınlatma, geceleri küçük bir bahçeyi tamamen değiştirebilir. Belirli alanları vurgulamak ve davetkar bir atmosfer yaratmak için gömme zemin lambaları, yönlü spot lambaları ve ip lambaları kullanın. Uygun aydınlatma, alanı görsel olarak da genişletecektir.

Bahçeniz küçük olsa bile, elde edebileceğiniz yaratıcılığın ve güzelliğin sınırı yoktur. İster dikey bahçeler, ister minyatür bahçeler veya yansıtıcı unsurlar yoluyla olsun, alanı en üst düzeye çıkarmanın ve evinizde büyüleyici bir vaha yaratmanın sayısız yolu vardır. Umarız bu 10 fikir hayal gücünüze ilham vermiş ve küçük bahçenizi güzel ve işlevsel bir alana dönüştürmenize yardımcı olmuştur. Bahçenizin keyfini sonuna kadar çıkarın!

Bir önceki yazımız olan Dikey Bahçeler + 40 Yeşil İlham Fotoğrafı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu