Genel

Ev Temizlik Fikirleri

Ev Temizlik Fikirleri

Ev Temizlik Fikirleri

Merhabalar, Özen gösterdiğiniz evinizde istenmedik lekelerden ve istemediğiniz durumlardan kurtulmak için bazı püf noktalarına ihtiyacınız var. En iyi dekorasyon ekibi olarak evinizin temizliğini kolaylaştıracak 20 ev temizlik fikirleri püf noktalarıyla karşınızdayız.

 1. Etiket izlerinden nasıl kurtulabilirsiniz; yapışmış ve çıkaramadığınız etiketlerin üzerine biraz yağ sürerek çıkartabilirsiniz. Başka bir yol ise fön makinenizi etiketinize tutarak çıkartabilirsiniz. Sıcak hava etiketinizin çıkmasına yardımcı olacaktır.
 2. Ütüleri nasıl temizlersiniz; Ütünüzün altı kirlendiyse, bir parça pamuğu sirkeye batırın; yavaş yavaş ovun. Kirden eser kalmadığını göreceksiniz. Ayrıca ütü sıcakken, altını bir iki damla zeytinyağı damlatılmış nemli bir bezle silerseniz, göz kamaştıracak bir temizlik elde edersiniz.
 3. Şişe yağını çıkarabilmek için; Yağlı şişeleri yağdan arındırmak için önce deterjanla yıkayın. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak çalkalayın. Beş dakika kadar salladığınız şişenin içine bu sefer içine kahve telvesi ilave edin. Bir süre bu şekilde salladığınız şişenin kısa bir süre sonra yağlardan tamamen arındığını göreceksiniz.
 4. Soğan kokusundan kurtulmak için; Ellerinize sinen soğan kokusundan haşlanmış patatesle kurtulabilirsiniz. Ellerinizi haşlanmış patatesle ovun. Bu işlem kokuları alıp götürecektir.
 5. Eldeki ceviz lekesinden kurtulabilmek için; Ellerinizi önce 1-2 dakika sirkeye batırılmış bir pamukla sonra da soğuk suyla temizleyin. Ardından soğuk suyla yıkayın. Ceviz lekesi tamamen çıkacaktır.
 6. Bembeyaz çarşaflara kavuşmak için; Beyaz çarşaflarınızı yıkarken en büyük düşmanınız klorlu çamaşır sularıdır. Çünkü kumaşı hem yıpratır hem de sararmasına neden olur. Eğer beyazlatmaya ihtiyaç duyuyorsanız, oksijen bazlı çamaşır suyu kullanın. Kullanım talimatında elde yıkanması gerektiği yazıyorsa öyle yapın. Yumuşak bir sabun kullanın. Sıkmayın, asın ve kurumaya bırakın. Çarşaflarınızı kuru, temiz yerlerde saklayın.
 7. Kristalleriniz Parlasın; ışıl ışıl parlaması mümkün. Bunun için yapmanız gereken çok basit; kristallerinizi yıkadıktan sonra durulama suyuna biraz sirke ekleyin. Sonuca şaşıracaksınız.
 8. Tencere kalıntılarından nasıl kurtulabilirsiniz; ancak nasıl temizleyeceğinizi bilirseniz, bu o kadar canınızı sıkan bir soruna dönüşmezdi. Öncelikle yanan tencereyi su ile doldurun. İçine bir miktar bulaşık deterjanı ekleyip kaynamaya bırakın. Fokurdamaya başladıktan sonra birkaç dakika daha tutup ocaktan alın. Tencereyi içindeki suyla birlikte bir saat kadar bekletin. Daha sonra bir sünger yardımıyla silerek tüm kalıntılardan arındırabilirsiniz.
 9. Banyo fayanslarınızın parlamasını istiyorsanız; onları sık sık temizlemeniz gerekir. Banyonuzdaki fayans ve seramikleri temizlemeden önce musluğu sıcak su yönünde çevirerek bir süre banyonun buharla dolmasını sağlayın. Buhar, kiri yumuşatacağı için işinizi kolaylaştırır. Temizlik yaparken mikrop öldürücü ürünler iyi birer seçim olacaktır. Ancak bu ürünleri kullanırken banyonuzun kapı ve pencerelerini açık bırakın ki, soluduğunuzda sağlığınıza zarar vermesin.
 10. Perde ve tüllerinizin ilk günkü beyazlıklarına kavuşmasını istiyorsanız; yıkama suyunun içine iki yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Beyazlıklarına hayret edeceksiniz!
 11. Sütü ocakta unuttuysanız ve yandıysa; yanan sütün yaydığı kokuya tahammül etmek ise sabır işi. Bu sabrı göstermek istemiyorsanız, yapacağınız şey çok basit: Yanmış süt kokusundan kurtulmak için sütü ısıttığınız kabın üzerine ıslak bir bez koyun. Bunu vakit kaybetmeden yapın ki, bez kokuyu hemen emebilsin. Gerekirse bezi çeşme altında ıslatıp suyunu sıkarak kap üzerine birkaç kez örtün. Süt kokusunun yok olduğunu göreceksiniz.

Pratik Ev Temizlik Fikirleri

12.Evde cam kırıldıysa; evde cam bir eşyanız kırıldığında küçük parçaları kolayca toplayabilmek için ıslak pamukla kırıkların saçıldığı bölgeyi temizleyin. Neredeyse gözle görülmeyecek kadar küçük parçalar bile        pamuğa takılacaktır.

 1. Mangal ızgarasını temizlemeyi gözünüzde büyütmeyin. Izgara üzerine yapışmış artıklar için ızgara ılıkken nemli bir gazete kağıdına sararsanız, artıkların yumuşayıp kendiliğinden döküldüğünü göreceksiniz.
 2. Yeni diş fırçalarınızı dezenfekte etmek için; fırçanızı kaynar suda birkaç dakika tutmanız yeterli olacaktır.
 3. Fincan lekelerini çıkartmak için; kahve ve çay lekesi oluşmuş fincanlarınızı, limon veya portakal kabuğuna az miktarda tuz döktükten sonra silerek temizleyebilirsiniz.
 4. Yer tahtalarınızın ışıldaması için; temiz yer tahtalarının en büyük düşmanlarından biri de sudur. Yerdeki küçük lekelerin iyice temizlenmesini istiyorsanız, suyun içine biraz sirke katarak yerleri silin. Zeminin anında pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.
 5. Hasırlarınızı korumak için; hasır iskemleleri ve masaları, arada bir oksijenli su ile silerseniz, pırıl pırıl görünümlerini korunduklarına şahit olursunuz.
 6. Evinizin güzel kokması için; yer silme suyuna birkaç damla parfüm damlatmanız yeterli olacaktır. Evinizin uzun süre mis gibi koktuğunu göreceksiniz.
 7. Elbiselerinizin güzel kokmasını istiyorsanız; pamuğu kolonya veya parfümle ıslatıp dolabınıza asın. Bu çok basit yöntemle dolabınızdaki diğer giysiler de güzel kokacaktır.
 8. İnatçı cam lekelerinden kurtulmak istiyorsanız; sakın bu lekeleri tel veya benzeri cisimlerle çıkarmaya çalışmayın. Orlonbez üzerine krem deterjan dökerek temizleyin. Böylece camı çizmemiş olursunuz. Ayrıca pencere camlarınızı pırıl pırıl yapmak için temizlik suyuna bir tutam tuz ilave edip camları bu su ile de silebilirsiniz.

En iyi dekorasyon ekibi olarak umuyoruz ki hazırladığımız ev temizlik fikirleri adlı araştırmamız size evinizde kolaylık sağlar… 20 adet Ev Temizlik Fikirleri temizlik hakkında bir çok soru işaretini kafanızdan atmış olur.

 

Bir önceki yazımız olan En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları başlıklı makalemizde En Çok Yapılan Dekorasyon Hataları, ev dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmek gerekir ve ev dekorasyonunda en çok yapılan hatalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Dekorasyon Modelleri

Dekormodelleri.com, ev dekorasyonları hakkında bilgi vermek, örnek ev dekorasyonlarını paylaşmak, ev ve iş yerlerine dekorasyon yapmayı düşünenlere ilham olabilmek amacı ile kurulmuş bir dekorasyon sitesidir. Sitemizde popüler markaların dekorasyon ürünleri de tanıtılmaktadır. Satış amaçlı değil tanıtım ve fikir amaçlı bir dekorasyon sitesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu